Libya'nın gazını Türkiye mi çıkaracak?

Libya'nın gazını Türkiye mi çıkaracak?

Türkiye'den Libya'ya üst düzey bir ziyaret gerçekleştirildi. O ziyarette önemli bir anlaşmaya imza atıldı. Hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmayı şu sözlerle özetledi: "Hem karada hem denizde ve yetki alanlarımızda kazan-kazan anlayışıyla Türk ile Libya firmalarının birlikte araştırma, sondaj gibi iş birliğine gitmesi hedefleniyor." Anlaşmayla ilgili daha fazla detayı CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ANLAŞMA İMZALANDI, AKDENİZ'DE ORTAKLAŞA GAZ ARANACAK

Ahmet Türkeş, "Türkiye ile Libya arasında hidrokarbonlar alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 3 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Libya Devleti-Milli Birlik Hükümeti arasında hidrokarbonlar alanında İşbirliğine İlişkin mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşma ile iki ülke arasında hidrokarbonlar alanındaki mevcut işbirliğinin eşitlik, kardeşlik ve karşılıklı saygı temelinde güçlendirilmesi hedefleniyor" dedi.

Bu kapsamda iki ülke arasında hidrokarbonlar alanında bilimsel, teknik, teknolojik, hukuki, idari ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi teşvik edileceğinin altını çizen Türkeş, "Hidrokarbon kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanımı konuları ile iki ülkenin kara ve deniz kaynaklarının araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi için ortak projelerin gerçekleştirilmesi gibi adımlarla mevcut işbirliği daha da artırılacak. Ayrıca, iki ülke milli petrol şirketlerinin gerçekleştirecekleri işbirliklerinin de geliştirilmesi bekleniyor" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÇAVUŞOĞLU: ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN MÜDAHALE ETME HAKKI YOKTUR

Bakan Çavuşoğlu ise anlaşmaya dair şunları söylemişti:

Fakat bugün geçmişte imzaladığımız anlaşmalar, bugünkü imzaladığımız anlaşmalar iki egemen devlet arasında Libya ve Türkiye arasında kazan-kazan anlayışıyla imzalanan anlaşmalardır. Dolayısıyla üçüncü ülkelerin, iki egemen ülkenin imzaladığı anlaşmaya müdahale etme hakkı yoktur. Onların ne düşündüğü önemli değil. Önemli olan, bizim imzaladığımız anlaşmalar iki ülke ve iki ülke halkına faydalı mı, faydalı değil mi biz buna bakarız. İmzaladığımıza göre de burada karşılıklı fayda görüyoruz, kazan-kazan anlayışıyla.