Madenciler CHP'yi ziyaret etti

Video: Madenciler CHP'yi ziyaret etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu madencilik sektörü sivil toplum kuruluşları yöneticileriyle görüştü. Görüşmede sektör temsilcileri Çanakkale Kirazlı'da bir maden şirketine karşı başlatılan ve giderek yurt geneline yayılan eylemlerle ilgili endişelerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, maden şirketlerine "CHP olarak maden çıkarılmasına karşı değiliz çevre örgütleri ile temas kurun" dedi.

Madencilik sektörünün sivil toplum kuruluşları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmenin konusu, Çanakkale Kirazlı'da bir maden şirketine karşı başlatılan ve giderek yurt geneline yayılan eylemlerin, bütün madenlere karşı bir linç kampanyasına dönüşmesinden duydukları endişeydi. Sektör temsilcileri, son günlerde yurt geneline yayılan eylemlerin madencilik sektöründeki bütün işletmelere yönelik haksız ve olumsuz bir tepkinin oluşmasına yol açtığını savundu. Temsiciler eylemlerin ardından madencilik sektöründe yatırımların kesildiği, ve eğer eylemlerin durmaması halinde sektörün durma noktasına geleceği uyarısında bulundu.


CHP Lideri Kılıçdaroğlu da, parti olarak madenlerin çıkarılmasına karşı olmadıklarını söyledi "Çevre hassasiyetini dikkate alan iş sağlığı ve güvenliğine özen gösteren her türlü maden üretilerek ekonomiye kazandırılmasından yanayız" dedi. Çevre örgütleriyle madencilik sektörünün diyalog kurması gerektiğini vurguladı . "Diyalog olursa kamuoyunda madenler konusundaki bilgi kirliliğinin önüne geçmiş oluruz" dedi ve bu konuda CHP olarak hakem olmaya hazır olduklarını belirtti.


Görüşmelerde CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Sektör sorunları ve çözüm önerileri" başlıklı ayrıntılı bir rapor da sunuldu. Kılıçdaroğlu da STK yöneticilerinin talebi üzerine Türkiye'deki madenleri incelemek ve sektörün sorunlarını yerinde tespit etmek için komisyon kurulması sözünü verdi. Madencilik sektörü yöneticilerinin önümüzdeki günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de bir görüşme yapmaları bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS