Mahalle baskısı dava konusu oldu

Mahalle baskısı dava konusu oldu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Mahalle baskısı ilk kez bir davaya konu oldu. Emsal oluşturacak o olay İstanbul’da yaşandı. Tek başına yaşayan üniversite öğrencisinin evinde misafir ağırlamasından rahatsız olan komşular, zamanla genç kıza psikolojik baskı uygulamaya başladı. Konu yargıya taşındı. CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, Avukat Begüm Gürel ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahalle baskısı ilk kez bir davaya konu oldu.  Emsal niteliğindeki davaya konu olan o olay İstanbul Kağıthane’de yaşandı. Üniversite öğrencisi bir kız hem üniversite okuyor hem de Kağıthane’deki bir dairede yaşıyordu. Zaman zaman arkadaşlarını ağırlaması, ilk olarak ev sahibinde rahatsızlık uyandırdı bu rahatsızlık zamanla psikolojik baskıya dönüştü.

Olayla ilgili açıklamada bulunan Avukat Begüm Gürel, “İlk olarak çok enteresan bir dava ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim ve hakikaten de bir ilk. Devamlı tacizler ve tehditler başlıyor akabinde ise bir gün genç kız eve geldiğinde komşulardan birinin eve zorla girdiğini görüyor ve işte bu noktada konut dokunulmazlığının ihlali oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Mahalle baskısı dava konusu oldu

Taraflar karakolluk oldu. Konu mahkemeye taşındı. Böylece “mahalle baskısı” ilk kez dava konusu oldu. Gürel ayrıca, “İddianamenin düzenlenmesinin akabinde ise Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir dava açılıyor, burada dikkatimizi çeken ne, aslında bir konut dokunulmazlığının ihlali oluşuyor. Aynı zamanda kişilerin inanç, düşünce ve kanaat özgürlüklerinin kapsamında suç oluşmuştur diyebiliriz. İşte kapılarda bekleme, ondan söz atma gibi durumlar olduğunda işte davaya konu oluyor. Yani eğer ki siz evinizde yaşarken sınırlarınızı aşmıyorsanız burada herhangi bir ihlalden söz edemeyiz” şeklinde görüş belirtti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber