Marmaray'da koronavirüs tedbiri

Video: Marmaray'da koronavirüs tedbiri

Birçok şehir gibi İstanbul'da da önlemler artırıldı. Marmaray trenlerindeki dezenfeksiyon uygulaması sıklaştırıldı. CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Timurlenk Pozut ve kameraman Serkan Emekçi, Pendik'teki dezenfektasyon çalışmalarına katıldı.

Koronavirüs önlemleri ilk vakanın da açıklanmasıyla üst düzeye çıkarıldı. Her gün binlerce yolcunun kullandığı Marmaray vagonları da dezenfeksiyonun üst düzeye çıkarıldığı noktalardan biri. Normal şartlarda her gün temizlik, haftada bir kez ise dezenfeksiyon yapılan vagonlara artık dezenfeksiyon işlemi de her gün uygulanıyor. Vagon içlerinde kullanılan solüsyon Sağlık Bakanlığı onaylı ve tamamen zararsız.

Dezenfeksiyon sadece vagonun içiyle de sınırlı değil. Trenin dışı da yıkanıyor. Bu yıkamada içindekine nazaran daha sert kimyasallar kullanılıyor. İşte bu kimyasallar trene püskürtülüyor ve ardından da solüsyon trenin dışındaki kiri, yağı, pislikleri ve mikropları tamamen yok ediyor.

Dış yıkamada kullanılan su ise ziyan olmuyor. Filtrelerden geçirilip temizleniyor, geri dönüştürülüyor. Ve bir sonraki yıkamada yeniden kullanılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS