Marmaris'te arıcılığa "yangın" darbesi

Marmaris'te arıcılığa "yangın" darbesi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Bu yaza da orman yangını felaketiyle giren Muğla Marmaris, çam balı üretimi için de önemli noktalardan. Ancak alevler üretim alanlarına da büyük zarar verdi. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever ve kameraman Halil Kahraman, hasarın boyutunu ve yapılabilecekleri Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin'e sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koca ilçenin en önemli ekmek kapılarından biri, yangın felaketinden ikinci kez büyük darbe aldı. 21 Haziran akşamı Muğla Marmaris'te başlayan orman yangını, Bördübet mevkiinde büyük hasar bıraktı. Bölge çam balı üretimi açısından oldukça önemli. Bu nedenle üzüntü de büyük.

 "2 YILDA ÜRETİM ALANLARININ YARISI ZARAR GÖRDÜ"

Peki, kovanlar zarar gördü mü? Hasar nasıl telafi edilebilir? Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, "Marmaris ölçeğine baktığımız zaman geçen yıl ve bu yıl 8-10 bin hektarlık bir alan. Yani bizim üretim alanlarımızın yarısını bahsedebiliriz. Kovanlar zarar görmedi. Bu yangında zarar gören kovan sayısı 80-100'dür. Keşke 20 bin kovan zarar görseydi, bu kadar alanlarımız zarar görmeseydi. Çünkü kovanları biz karşılarız ama biz burada esas yapamadığımız şey 35-40 sene bu alanları beklemek durumundayız. Bakanlığımız ciddi kararlar alıp bu alanların yerine transplantasyon ile farklı bölgelerde yine Marmaris içinde aşılama yapması gerekiyor" dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber