hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mavi Vatan’a 3 yeni fırkateyn geliyor

  Yeni savaş gemileri için Ankara'da imzalar atıldı. Türk donanması için 36 ayda üç yeni milli savaş gemisi üretilecek. İmza töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, gemilerin yüzde 75 yerlilik oranına sahip olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mavi Vatan’da görev yapacak 3 yeni milli fırkateyn için imzalar atıldı. Yeni savaş gemileri, yüksek yerlilik oranları ve güçlü silah sistemleri ile 3 yıl sonra göreve başlayacak.

  Milli gemi, MİLGEM projesi kapsamında üretilen ilk 4 ada sınıfı korvet tipi savaş gemisi, Türk Deniz Kuvvetleri’nde aktif görevde. Projenin ikinci aşamasında ise 4 adet istif sınıfı fırkateyn üretilecek. O savaş gemilerinin ilki TCG İstanbul bu yıl teslim edilecek. Projenin 6, 7 ve 8 gemileri içinse Savunma Sanayii Başkanlığı’nda imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli üretim vurgusu yaptı.

  Mavi Vatan için üretilecek 3 savaş gemisi, 3 ayrı tersanede eş zamanlı olarak 36 ayda inşa edilip donanmanın hizmetine girecek. İnşa edilecek ‘i’ sınıfı fırkateynler, 113 buçuk metre boy, 3 bin ton ağırlık, 14.5 metre genişliğe sahip olacak. Saatte maksimum 54 kilometre hızla Mavi Vatan’da hareket edecek milli savaş gemileri, torpido, yakın hava savunma silah sistemi, top ve füze gibi silah sistemleri ile görev yapacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mavi Vatan’a 3 yeni fırkateyn geliyor

  Demir, Anadolu amfibi hücum gemisinin pazartesi günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceğini söylerken, 2023 yılındaki önemli teslimatları da anlattı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow