hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Mavi Vatan"da enerji arayışı sürüyor

  Dünyada enerji krizi gündemdeyken, Türkiye’de milli enerji arayışı çalışmalarına hız verdi. Yeni keşifler için sondaj gemileri Mavi Vatan'a açıldı. Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi 4 sondaj gemisinin de aynı anda görevde olduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’nin denizlerde enerji arayışı sürüyor. Fatih, Yavuz, Kanuni ve Abdülhamid Han Türk enerji filosundaki 4 sondaj gemisi Mavi Vatan’da aynı anda görev yapıyor.

  Türkiye petrolleri anonim ortaklığı sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “Karadeniz’de Fatih, Yavuz, Kanuni; Akdeniz’de Abdülhamid Han sondaj gemilerimiz aynı anda görevde” ifadelerini kullandı.

  “Denizlerimizdeki faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor” denilen paylaşımda 4 sondaj gemisine ait fotoğraflar da yer aldı.

  Karadeniz’de Türkali-11 Kuyusunda yer alan Türkiye’nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih, 12 bin 200 metre derinlikte sondaj yapma, 6 metre yükseklikteki dalgalara rağmen sabit kalarak operasyonlarını sürdürme kabiliyetine sahip. İki kulesiyle toplam 1750 ton yük kaldırma kapasitesine sahip gemi 229 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğinde.

  Yavuz gemisi ise Karadeniz’de Türkali-12 Kuyusunda sondaj yapıyor. 12 bin 200 metre derinliğe kadar sondaj yapabilen Yavuz, 229 metre boya, 52 bin 105 ton ağırlığa ve 36 metre genişliğe sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karadeniz’deki 3. sondaj gemisi Kanuni ise Türkali-10 Kuyusunda enerji arayışında. 2020’de Türk enerji filosunda göreve başlayan kanuni de 12 bin 200 metrede sondaj yapma kabiliyetine sahip. 42 metre genişlik ve 227 metre uzunluğundaki sondaj gemisi 60 bin tonu aşkın ağırlığı ile dikkat çekiyor.

  Türkiye’nin dördüncü ve enerji filosunun en yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han ise Akdeniz’de görev yapıyor. Taşucu-1 Kuyusunda sondaj yapan Abdülhamid Han, 238 metre uzunluğunda ve 42 metre genişliğinde. 104 metre kule yüksekliğine sahip Abdülhamid Han gemisi 12 bin 200 metre derinlikte sondaj yapabiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow