Mavi Vatan’da önemli güç çarpanı

Mavi Vatan’da önemli güç çarpanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Muhammed Şehbaz Şerif’in katılımıyla önemli bir tören düzenlendi. Pakistan donanması için Türkiye tarafından üretilen 4 savaş gemisinden üçüncüsü denize indirildi. MİLGEM olarak bilinen bu gemilerin önemi ve özellikleri neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk donanması için başlatılan milli savaş gemisi projesi MİLGEM, kısa sürede başarıya ulaştı. 2011’den 2019’a kadar 4 savaş gemisi deniz kuvvetlerine teslim edildi. Türk donanması için yeni MİLGEM’leri hizmete almak için süreç başlatıldı. Sonra da ihracat için düğmeye basıldı. Pakistan ve Ukrayna’ya MİLGEM ihracatı yapıldı.

Türkiye tarafından üretilen ve Pakistan donanmasının gücüne güç katacak olan MİLGEM, 108 metre uzunluğunda ve yaklaşık 15 metre genişliğinde. Sahip olduğu silah ve elektronik sistemlerle dikkatçe çeken gemide, sonar sistemi, torpido fırlatma ve yakın hava savunma sistemleri, top ve güdümlü mermi kabiliyeti bulunuyor.

142 personel kapasitesine sahip savaş gemileri, saatte 50 kilometre hız yaparken, 1 ay boyunca karaya hiç yanaşmadan görev yapabiliyor. Milli savaş gemisi yerli imkanlarla geliştirildiği için yine Türk Savunma Sanayii tarafından geliştirilen silah, radar ve yazılımlar gemiye eklenebiliyor. Bu nedenle MİLGEM’lerin yerlilik oranı her geçen gün artıyor.

Bakan Kirişci: Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz mümkün değil

Bakan Kirişci: Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz mümkün değil