MEB'den yüz yüze eğitim rehberi

MEB'den yüz yüze eğitim rehberi

Yüz yüze eğitim kararı sonrası beklenen rehber çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı salgın sürecinde başlayacak yüz yüze eğitimde önlemler rehberini 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri'ne yolladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüz yüze eğitim kararının ardından okullarda virüs önlemleri ile hangi adımlar atılacak o rehber hazırlanıp ve illere gönderildi.

Buna göre rehberde öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez yaptıracakları PCR testlerinin okullar tarafından kayıt altına alınması gerektiği ifade edildi.

Maske kullanımına da ayrı bir başlık açıldı. Okullarda yeterli sayıda tıbbi maskenin milli eğitim bakanlığı tarafından temin edileceği kaydedildi. Öğrenciler ve öğretmenlerden okulda bulundukları sürede maske takmaları istendi. Ayrıca öğretmenlerin farklı sınıflara girmeleri durumunda maskelerini değişmeleri gerektiği vurgulandı. Tıbbi nedenle maske takamayanlar için yüz koruyucu kullanması istendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca, okul giriş çıkışları ile teneffüs saatlerinin farklı zamanlara ayarlanabileceği de rehberde yer aldı. Şarkı söyleme gibi yüksek sesle yapılan etkinliklerin mutlaka açık alanda gerçekleştirilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Beslenme saatleri farklı zaman dilimlerinde yapılacak, sınıf dışında mümkünse açık alanda, değilse okulun geniş ve tavan yüksekliği yüksek olan havalandırılabilir alanlarında yapılması sağlanacak.

Bahçe de dahil mümkün olduğunca okula veliler alınmayacak. Bu arada velilere de okul başlangıcında bilgilendirme formu imzalatılacak. O formda ailelerden, çocuğunda koronavirüs belirtisi bulunması, aile içinde solunum yolu hastalığı nedeniyle hastaneye yatan kişi olması ya da aile içinde koronavirüs tanısı koyulan kişi olması durumunda çocuklarını okula göndermemeleri istendi.