Meclis Başkanı Şentop'tan 12 Eylül mesajı

Meclis Başkanı Şentop'tan 12 Eylül mesajı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 41. yılı nedeniyle mesaj yayımladı. "Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bazı dış odakların 'bizim çocuklar' dediği yapıların aklına esince darbe yaptığı bir ülke değildir" diyen Şentop, oluşturulacak yeni anayasanın da darbelere karşı mücadelede önemli bir kazanım olacağını belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 12 Eylül darbesinin 41. yılı nedeniyle mesaj yayımladı. 70'li yılların sosyo-ekonomik gelişmelerini hatırlatan Şentop, bu tür sıkıntıların çözümünün askeri darbe ya da sıkıyönetim olmadığını belirtti. Darbelere karşı verilen siyasi ve hukuki mücadeleyi anlattı. "Aradan geçen zaman içinde 12 Eylül, 28 Şubat darbecilerini, 15 Temmuz hainlerini yargıladık, 1960 darbecilerinin astığı siyaset ve devlet adamlarının iade-i itibarını sağladık. Mevcut güçlü siyasal yapımız içinde vesayeti bütünüyle yok ederek aziz milletimizi ve demokrasimizi kara lekeler tarihinden kurtarılmış bir yapıyla buluşturduk" dedi.

"TÜRKİYE ARTIK AKLA ESİNCE DARBE YAPILAN ÜLKE DEĞİL"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Meclis Başkanı, aradan geçen 41 yılın ardından Türkiye'nin demokraside geldiği noktayı anlattı. Yeni anayasa mesajı verdi. "Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bazı dış odakların 'bizim çocuklar' dediği yapıların aklına esince darbe yaptığı bir ülke değildir ve artık asla olmayacaktır. Umuyorum ki yakın gelecekte yapılacak olan yeni anayasamız, darbe dünyasıyla ilgili her türlü hevesin kökünü kazıyan bir içeriğin de teminatı olacak" diye konuştu.