Meclis’te yemin süreci nasıl işleyecek?

Meclis’te yemin süreci nasıl işleyecek?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Seçimlerin tamamlanmasının ardından gözler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çevrildi. Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman yemin edecek? Takvimlendirme nasıl olacak? Detaylar haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçimler bitti. Artık gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde. Önce milletvekilleri yemin edecek, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlar. Yüksek Seçim Kurulu, ilk olarak 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen milletvekili kesin seçim sonuçlarını açıklayacak. 3 gün sonra Meclis Genel Kurulu çağrısız toplanacak. Mecliste vekillerin yemin töreninin bu hafta içinde yapılması bekleniyor.

Milletvekilleri tek tek isim sıralarına göre yemin edecek. En yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli oturumu yönetecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmesi ve ardından da kabinesini açıklaması bekleniyor.

Meclis’te yemin süreci nasıl işleyecek

Yemin töreninin ardından 28'inci dönem parlamentosunun ilk işi, Meclis Başkanı'nı seçmek olacak. Adaylık başvuruları, milletvekili yemin töreni ardından başlayacak. 5 günlük başvuru süresinin ardından oylama gerçekleştirilecek. Meclis Başkanlık seçimi gizli oy ile yapılacak.

Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki yani 400 oy çoğunluğu, üçüncü turda ise Meclis üye tam sayısında salt çoğunluk 301 oy aranacak. Başkanlık seçiminin 4. tura kalması durumunda ise en fazla oyu alan aday Meclis Başkanı seçilecek.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber