hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meclis'teki yeni genel başkanlar, CNN TÜRK'e konuştu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yeni Meclis'te milletvekili olarak parti genel başkanları da yer alıyor. Cumhur İttifakı ve AK Parti çatısı altında Meclis'e giren partilerin genel başkanları yemin gününde CNN TÜRK yayınındaydı. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal neler söyledi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhur İttifakı çatısı altında kendi logolarıyla seçime giren yeniden Refah Partisi beş milletvekilinden biri de partinin Genel Başkanı Fatih Erbakan. CNN TÜRK yayına katılan Erbakan milli görüşü Meclis'te kendi partilerinin temsil ettiğini söyledi ve CHP listelerinden seçime giren Saadet Partisini eleştirdi.

  Erbakan, "İnsanlara faydalı olmak için buradayız. Yeniden Refah Partisi'nin başarısı için mutluyuz. Girilen ilk seçimde yüzde olarak ciddi oy aldık. Kendi alnımızın teriyle 5 vekil çıkarmaya hak kazandık. Başka partiler gibi başka partinin listesinden girmedik.

  İzlenen politikalar da Milli Görüş'ü bizim teslim ettiğimizi Saadet Partisi'nin teslim etmediği görülüyordu. Bu seçimin kaybedenlerinden biri de Saadet Partisi. Herhangi bir tabanları olmadığı ortaya çıktı. 4 partinin bir katkısı olmadı. Bu durumda başka bir partinin oyuyla 15 vekil de alsanız bir şey ifade etmiyor. Çok açık ve net şekilde seçimin kaybedeni Kılıçdaroğlu. 40 vekil de başka partilere gitmiş oldu.

  HDP de seçimin kaybedenlerinden. HDP ile ilgili Yeşil Sol isminin etkisi olduğunu ifade eden var. Muhafazakar seçmen de 'Sol' kelimesine tepki oluştu." ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peki seçim sürecinde de özellikle 6284 sayılı kanuna karşı tutumları nedeniyle eleştirilen Yeniden Refah Partisi sosyal hayatta kadınların bir adım geride durmasını mı istiyor?

  Erbakan, "Bir adım geride durması gerektiğine inanmıyoruz. En güzel örnek Hz. Hatice validemiz. Peygamberimizin (S.A.V.) eşi. Çok ciddi bir iş kadını, tüccar, kervanlarla iş seyahatlerine gidiyor, ticaretle uğraşıyor. Bugünün tam böyle varlıklı üst düzey bir iş kadınıyla eş değer diyebileceğimiz bir noktada. Dolayısıyla bu kendi ahlaki manevi yapısını muhafaza ettikten sonra bu çalışmalarda hayatın içerisinde her zaman için yer alabilir. Böyle bir şey söz konusu değil. Bir de bu işin diğer boyutu AK Parti gibi kitlesel bir parti haline gelmiş bir parti bu söyledikleri gibi düşüncesi olan partileri yanına alır mı, onlarla ittifak yapar mı, Sayın cumhurbaşkanımız böyle bir politikayı uygular mı, kadınların aleyhine, kadınların kaybedeceği... Bunlar akla mantığa sığmayacak, milletin tarihiyle kültürüyle bağdaşmayan son derece sıkıntılı yönlerini kapatmak bakımından ve Cumhur İttifakı'nı yıpratmak bakımından ortaya koydukları politikalar." açıklamasında bulundu.

  Meclisteki yeni genel başkanlar, CNN TÜRKe konuştu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etmemesi ve Genel Kurul'da ayağa kalkmamasını eleştirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow