None

Megakentin silah dosyası

A A

17.01.2022 - 10:18 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

İstanbul'da 2021 yılında silahlar peş peşe ateşlendi. Kurşunların hedefi olan 133 kişi hayatını kaybetti. Binlerce kişi ise yaralandı. CNN TÜRK muhabiri Tugay Saday, sokağa yayılan silahların izini sürdü. İşte megakentin silah dosyası...

Terör örgütleri eylemlerinde, suç örgütleri çatışmalarda, soygunlarda, cinayetlerde gasp olaylarında hatta bazen de magandalar düğünler ya da asker uğurlamalarında bilinçsizce kullandılar. Sokağa yayılan silahlar kan döktü, can aldı.

ATEŞLENEN SİLAHLARIN NEREDEYSE TAMAMI RUHSATSIZ

İstanbul'da sadece 2021 yılında 133 kişi ateşli silahlarla öldürüldü. Binin üzerinde kişi ise vurularak yaralandı. Bunlardan bazıları da yaşanan olaylarla ilgisi olmayan kişilerdi. Kimi evinde otururken, kimi ise yoldan geçerken kurşunların hedefi oldu. Ateşlenen kurşunların neredeyse yüzde 90'ı ruhsatsız silahlardan çıktı. İstanbul organize polisinin operasyonları merdiven altında yasadışı üretilen silahları gün yüzüne çıkardı.

BİR YILDA 11 BİN 919 SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Megakentte üretim aşamasında olan silahlara yönelik 39 operasyon düzenlendi. O operasyonlarda piyasaya sürülmeye hazırlanan 339 tabanca, 5 uzun namlulu silah, bin 47 kuru sıkı tabanca, 5 suikast silahı, 16 adet de av tüfeği ele geçirildi.

Öte yandan sokağa yayılan silahlar için de polis alarmdaydı. Yıl boyunca denetim noktaları oluşturuldu. Hem araçlar hem vatandaşlara arandı. Sokağa yayılan 10 bin 507 silah ele geçirildi. Bu şekilde toplam 11 bin 919 silah ele geçirilmiş oldu.

2021 yılında megakentte yasadışı silahları üreterek piyasaya sürenlere yönelik de 39 operasyon yapıldı. 24 suç örgütü çökertildi Gözaltına alınan 140 şüpheliden 61'i tutuklandı. 22 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

YASADIŞI 8 SİLAH ATÖLYESİ KAPATILDI

Öte yandan ölüm makinelerinin üretim yerleri basıldı. Yasadışı olarak kurulan merdiven altı 8 silah atölyesinin kapısına kilit vuruldu.