Meıjı’den 2. Abdülhamid’e hediye

Video: Meıjı’den 2. Abdülhamid’e hediye

Milli Saraylar Koleksiyonu’nda yer alan Japon menşeli eserler İstanbul Beşiktaş’taki Saray Koleksiyonları Müzesi’nde sergileniyor. Japon İmparatoru Meiji tarafından Sultan 2’inci Abdülhamid’e hediye edilen zırh takımı, nişanı ve mabedi de ilk kez sergide yer alıyor. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Onur Özel’in haberinde.

Japon İmparatoru Meiji’nın Sultan 2’inci Abdülhamid’e takdim ettiği Japon zırh takımı, mabedi ve nişanı Saray Koleksiyonları Müzesi’nde sergilenmeye başladı. İmparator Meıjı’nin yeğeni Prens Komatsu ve eşinin 1887 yılında Yıldız Sarayı’na gerçekleştirdiği resmi olmayan ziyaret ilişkileri derinleştirdi, o ziyaretten geriye işte bu eserler kaldı.


Meıjı’nın takdim ettiği zırh takımı yaklaşık 400 yıllık takım miğfer, kalkan ve iki dizlikten oluşuyor zırh takımının üzerindeki geleneksel Japon desenleri dikkat çekiyor.


Sergilenen bir diğer eser de Japonya’nın en büyük nişanı olarak nitelendirilen “büyük krizantem nişanı” üzerinde Japonca “bayrak orduya zafer getirir” şeklinde yazılar yazıyor. Sultan 2’inci Abdülhamid’e 25’inci cülus yıl dönümü hediyesi olarak verilen Japon mabedinin maketi de aynı sergide.


İstanbul Beşiktaş’taki Saray Koleksiyonları Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS