Memura kira yardımı: Destek süreci nasıl işleyecek?

Memura kira yardımı: Destek süreci nasıl işleyecek?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Hükümetin üzerine çalıştığı düzenlemelerden biri de kamu çalışanlarına kira desteği ne kadar olacak? Süreç nasıl işleyecek? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, Ekonomist Muhammed Bayram aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ekonomist Muhammed Bayram konu ile ilgili detayları şu ifadelerle anlattı;

"Büyük şehirlerimizde asgari ücreti her ne kadar artırırsanız artırın kiralardan dolayı asgari ücret düzeyi azalmakta ve memurlarımız da son yaşam enflasyon ortamından sonra büyük şehirlerde çalışmak istemeyen duruma geldi.

Sizin ekranlarınızda memur maaş artışlarını konuşurken acaba memura kira yardımı yapılır mı? Bir önerisinde bulunmuştuk. Hükümet cephesinden gerçekten olumlu bir dönüşle bu yapıldı. Çünkü devletimiz gerçekten her zaman memur, çalışanın yanında olmuştur. Enflasyona karşı ezilmemiştir. Memurlar için enflasyona karşı bir kira yardımı söz konusu şu an.

En düşük memur maaşı yeni dönemde 22 bin lira seviyesine çıkacak. Yine Sayın Cumhurbaşkanı'nın vermiş olduğu müjdeli habere göre de ilk dört meslek grubuna verilecekti. Tüm memurlara yayıldı. Herkese 600 ek puan ekiyorsa gelecek. Yani 3600 ek gösterge düzenlemesiyle beraber 1 Ocak'tan itibaren de memurlarımız daha fazla maaş almaya başladı. Yine bunun yanında memurlarımız aile yardımları ve sosyal denge tazminatları alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte bu sosyal denge tazminatlarının içerisinde Mevlüt Çavuşoğlu Antalya ziyaretlerinde buna bahsetti. Bir aylık kira yardımı yapılabilir mi? Yapılır. 'Buna ilişkin de bir düzenleme yapıyoruz’ açıklamasında bulundu. Hükümet cephesinden bunu duyduk. Zaten şu anda meclis çoğunluğu Cumhur İttifakı'na geçtiği için verilen sözlerin tutunabileceğini aslında düşünebiliriz.

Burada il ve ilçelere göre aylık kira yardımı yapılması konuşuluyor. Çünkü büyük şehirlerde özellikle çok fahiş fiyatlar artış yapıldı ve vicdansızlıkla fiyat artışını bahane ederek aylık kira tutarları bir hayli yükseltildi. Hatta enflasyon oranından daha fazla artışlara konu yapıldı. Bundan dolayı da artık bu konu derinleşmesi gerekiyor ve konuşulması gerekiyor. Nasıl yapılması gerektiği düşünülecek olursa burada TÜİK'in yapmış olduğu araştırmalarla beraber özel STK'ların da yapmış olduğu araştırmalar var.

TÜİK'in yapmış olduğu araştırmada enflasyon ve yoksulluk endekslerine göre bölgelerin gelişmiş düzeyleri ortaya çıkar. Buna ilişkin de yatırım teşvik bölgelerine ayrılır. Yani ülkemizde illerin milli gelirden aldığı paylar, üretime katkı sağladığı katkılar baz alınınca şimdi burada İstanbul'a tabii milli gelire verilen pay daha fazla ama İstanbul'da kiralar daha fazla. Sadece bu tek bir endeksleme yöntemi olarak alınamaz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ama bununla beraber gelire dayalı görevli yoksulluk araştırması TÜİK'in yapmış olduğu. Burada hane bazlı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yapmış olduğu bir araştırma var. Hane bazlı bir yoksulluk araştırması yapılıyor ve il ve ilçelere göre İstanbul'un bir semtiyle başka bir semt arasında uçurumlar olabiliyor.

Ataköy'e Şirinevler örneğini verebiliriz. Bu yoksulluk araştırmasına göre burada Ataköy'de kira yardımı daha az olacakken Şirinevler’deki kira yardımı daha fazla olacak.

Yine illere göre enflasyon artışlarımız var. Biliyorsunuz İTO'da İSO'da burada İstanbul için ayrıca bir enflasyon araştırması yapıyor. Yine kira artış endeksleri, her bir il ve ilçe bazında kira artış endeksi tutuluyor. İlk kira artışının yüksek olduğu yerlerde memurlarımıza daha fazla bir kira artış desteği yapılabilir. Tabii bir diğer husus da memurlara verilecek lojman ve konutlar. Bu belli bir düzeyde vardı. Ama atıl olarak kullanılabiliyordu ve çok değerli yerlerde memurların lojmanları vardı. Devletimiz bunları azaltma yoluna gitti. Ama yeni dönemde özellikle kentsel dönüşüm ve deprem riskiyle beraber lojmanların ve konutların sayısının artacağını düşünüyoruz."

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber