Merasim Sokak saldırısının üzerinden 4 yıl geçti

Merasim Sokak saldırısının üzerinden 4 yıl geçti

17 Şubat 2016'da, Ankara Merasim Sokak'ta, terör örgütü PKK askeri personeli taşıyan servis araçlarını hedef almıştı. Saldırıda 29 kişi yaşamını yitirdi, 75 kişi de yaralandı. Failler cezasız kalmadı. Merasim Sokak saldırısını 4. yıldönümünde bir kez daha hatırlayalım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarih 17 Şubat 2016, saatler 18:30'u gösteriyordu. Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarına çok yakın mesafedeki Merasim Sokak'ta bomba yüklü otomobil askeri personeli taşıyan servis araçlarının arasına daldı. Asker ve sivil 29 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı.

Başkentin merkezindeki bu alçak saldırıyı PKK'nın paravan yapılanması TAK üstlendi. PKK/KCK sözde üst yönetiminin talimatıyla gerçekleştirildiği belirlendi.

İddianamede PKK elebaşları Zübeyir Aydar, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ve Remzi Kartal ile PYD'nin eski elebaşı Salih Müslim'in adı geçiyordu. 68 kişi hakkında 30'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Örgüt elebaşları da dahil 48'nin yakalanması emredildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

14 Mart 2017'de başlayan dava 10 Eylül 2018'de karara bağlandı. Failler cezasız kalmadı. 6 sanık 29'ar kez ağırlaştırılmış mübbet hapis cezasına çarptırıldı. 75 kişiyi yaraladıkları için de 1185'er yıl hapis cezası ile 33 bin 320'şer lira adli para cezası verildi.

Saldırıdan 3 buçuk yıl sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Diyarbakır'daki bir operasyonun sonucunu açıkladı. Bahsettiği teröristlerden biri Merasim Sokak saldırısının planlayıcısı İshak Özçaktu'ydu.

PKK'lı terörist, kırmızı kategoride 4 milyon lira ödül ile aranıyordu.

Saldırının ardından 4 yıl geçti. Yaşamını yitiren 29 kişi unutulmadı. Saldırının yakın tanığı olan veya yaralanan 75 kişi her 17 Şubat'ta Merasim Sokak'ta terörü lanetliyor.