hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Metrobüsler neden arızalanıyor?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İstanbul'da toplu taşımanın bel kemiği metrobüs. Ancak son dönemde metrobüsler sık arızalanmaya başladı. Ve arızalar da kazaları beraberinde getiriyor. Peki bu araçlar neden arızalanıyor? CNN TÜRK Muhabiri Emrah akmak Ulaşım Uzmanı Mustafa Ilıcalı ve İstanbul Makine Mühendisleri Odası Üyesi Ezgi Kılıç’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Metrobüsler arızalanıyor. Yolcular mecburen arızalanan araçlardan inmek zorunda kalıyor. Başka bir metrobüse aktarma yapmak için de bazen kilometrelerce yürümek kaçınılmaz oluyor.

  En önemli güvenlik risklerinin başında ise arızalanan araçların kaza yapması geliyor. Metrobüs hattı, İstanbulluların hayatına 2007 tarihinde girdi. 16 yıldır hem İstanbul trafiğini rahatlatıyor hem de yolcuların daha hızlı ulaşımına imkan sağlıyor. Milyonlarca İstanbulluyu bir yerden başka bir yere ulaştırıyor.

  Metrobüsler neden arızalanıyor

  2023 yılının ilk iki ayında İETT araçları 14 kez büyük kazaya karıştı. 2023’ün Ocak-Şubat döneminde yaşanan İETT kazalarında toplam 6 İstanbullu hayatını kaybederken, 30 kişi de yaralandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ulaşım Uzmanı Mustafa Ilıcalı, “Bu kadar yolcunun taşındığı sistemde kaza olmaması mümkün değil. Bir taraftan sürücünün yaptığı hatalar, diğer taraftan araçların her geçen gün yıpranması. Bu arada bakımlarının yeterince yapılmadığı soru işareti. İstanbul makine mühendisleri odasına göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İETT otobüslerindeki bakım standartlarının metrobüslerde de geçerli olması şart” ifadelerini kullanırken, İstanbul Makine Mühendisleri Odası Üyesi Ezgi Kılıç da “Makine Mühendisleri Odası olarak büyükşehirle bir anlaşmamız var. İETT otobüslerini biz dışardan bir göz olarak denetleyebiliyoruz ama bunu metrobüslerde yapamıyoruz” şeklinde görüş belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow