hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MHP'den erken seçim açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Bu ülkede Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Devlet Bahçeli, birlikte 'Erken seçim var' demedikten sonra erken seçim olmaz. Bunu unutmayın lütfen. Her ikisi de şu anda 'Erken seçim yok' diyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mecliste basın mensuplarıyla bir araya gelen Yalçın, MHP 12. Büyük Kurultayı'nın, "Milli duruş, şühedaya vefa, millete beka" başlığıyla gerçekleştirileceğini anımsatarak, ülkenin içinde bulunduğu siyasi şartlar ve yurt dışındaki Afrin operasyonunun bunda etkili olduğunu bildirdi.

  Bahçeli'ye göre seçimler ne zaman yapılacak?

  Semih Yalçın, şöyle devam etti: "1 Kasım seçimleri sonrasında FETÖ destekli bir grup önce partiyi ele geçirme, sonra da yok etme adına çok ciddi bir çalışma içerisine girmişlerdi. Ancak hareketin tarihi temelleri, dayandığı düstur, prensipleri ve programıyla özgül ağırlığı olan ciddi bir parti olduğu göz önüne alınırsa bütün bunların tamamen ortadan kalktığı söylenebilir. Biz 18 Mart'ta çok ciddi, bundan sonraki döneme ışık tutacak bir kongre, bir büyük kurultay gerçekleştireceğiz. Bu kurultayda 2019, 2023, 2053, 2071 vizyonları tekrar hatırlatılacak. Bu vizyonlara, Türkiye'nin gidişatının içerisinde bir siyasi parti olarak hazır olduğumuzu halka göstereceğiz. Kurultay, yeni hükümet sisteminin yerli yerine oturtulması için bir çıkış noktası olacak."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP: BBP ve Saadet, AK Parti listesinden katılabilir

  Parti tabanının, ittifak kararını olumlu karşıladığını ve destek verdiğini vurgulayan Yalçın, "Bizde hiçbir itiraz yok. İttifak, kendi insanımız, mensubumuz, partililerimiz tarafından benimsemiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nde de durumun böyle olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

  Cumhur ittifakının yüzde 100'lük bir seçmen kitlesine ulaşma çabası içinde olacağını aktaran Yalçın, şu görüşlere yer verdi: "Ancak cumhur ittifakını sevimli bulan kesim, yüzde 65-70'i bulmaktadır. Bu şu anlama gelmez. Böyle çıkar şekliyle değil. İki parti sahaya indiğinde cumhur ittifakının olumlu karşılanacağı kesimin yüzde 70 olduğunu hesaplıyoruz. Yüzde 70'lik kitleye sevimli gelir, yüzde 70'lik kitleye çok rahat ulaşır, hitap eder. Ama bunun içerisinde ne kadarı alınabilir o da sahada belli olur. Ama siz yüzde 70'e sevimli gelecek bir çıkış yaptıysanız, bir siyasi oluşum oluşturduysanız, çok fazla aşağıya düşeceği kanaatinde değilim. Çalışma, sahadaki randıman alınacak oyu ortaya koyacaktır. Bu yüzde 65 olur, 60 olur veya başka bir rakam olur. Onu bilemiyoruz şimdiden. Ama Cumhur ittifakının, bugünlerde ittifak peşinde koşan diğer partilerin korkulu bir rüyası olduğu açıktır."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Afrin ve erken seçim"

  'İttifak ne BBP'ye ne de Saadet Partisine kapalı değil'

  Yalçın, önlerinde kurultay, yerel seçim, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin bulunduğuna işaret ederek, MHP olarak ülkenin geleceği konusunda hazır olduklarını göstereceklerini belirtti.

  "İttifakta BBP de olacak mı?" sorusu üzerine Yalçın, "Ne Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilileri ne de MHP sözcüleri bu ittifakın başka partilere kapalı olduğunu söylemedi. Böyle bir şey yok. Bu ittifaka dahil olmak isteyen siyasi partiler varsa onlar da bu talepte bulunabilirler. Nitekim BBP, bu talebi iletti, desteklediğini ifade etti. O halde bu ittifakın bünyesi içindedir. Ama o bünye içerisinde olurken şekil farklı olabilir. Yani aynı sütunda değil de partilerin herhangi birinin listesinden gözükmek suretiyle bir oluşum olabilir. Dolayısıyla ittifak ne BBP'ye ne de Saadet Partisine kapalı değildir" yanıtını verdi.

  Başka bir soru üzerine Yalçın, iki partili partili bir sisteme gidileceği görüşüne katılmadığını söyledi. Bu çekince nedeniyle seçim ittifakı çalışmalarını, parti tüzel kişiliğini göz önünde bulundurarak yaptıklarına işaret eden Yalçın, "Şu anda biz bu ittifakı yapıyoruz. Ama biz AKP'lileşmedik, AKP de bunun karşılığında MHP'lileşmedi. Bundan sonra da olmayacak. Kendi parti programımı, politikalarımı yine sahnede uygulayacağım. Diğer partiler için de geçerli. Yani bir araya gelip birbirine benzer şekliyle bir korku bence yersiz. Hiç gerek yok buna. Zaten seçimden sonra bu partiler yine kendi kimlikleriyle Mecliste siyasetini yapacaklar. O partinin içinde kalmayacak ki" ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhur ittifakının çok güzel bir ittifak sistemi olduğunu vurgulayan Yalçın, kimsenin AK Parti ve MHP'ye, bloklaşmaya hizmet ettiği eleştirisinde bulunamayacağını belirterek, ittifakın, kimsenin iradesine ket vurmadığını dile getirdi.

  'Cumhur ittifakı ülke peşinde'

  CHP'nin, seçim güvenliği gerekçesiyle diğer partileri ziyaretlerinin, ileride oluşacak ittifaklar için bir zemin olduğunu savunan Yalçın, "Bunu biz açık yaptık, öyle kapalı kapılar, koridorlar ardında değil. Ama bunlar gizli gizli yapıyor. Bu, ittifak alıştırmalarıdır, onun pratikleridir bunlar. Biz, 'Cumhur' dedik, bunu derken karşımızda olan siyasi partiler ilkeden bahsetti. İlkenin önünde de bir sıfat yok. Ne ilkesi, hangi ilke? Yani bu anamuhalefet etrafında şekillenmeye çalışanlar ilke peşinde, Cumhur ittifakı ülke peşinde. Bu kadar açık. Aradaki fark bu." değerlendirmesinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Semih Yalçın, MHP olarak, seçim ittifakı yapacakları AK Parti'nin listelerine müdahil olmalarının söz konusu olmayacağını bildirdi. Yalçın, cumhur ittifakının, bir sinerji yaratacağını ve bunun, partilerinin alacağı oya olumlu yansıyacağını söyledi.

  Bir başka soru üzerine Yalçın, AK Parti ve MHP'nin 26 maddelik bir teklif üzerinde uzlaşma sağladıklarını vurgulayarak, "Dolayısıyla bu 26 madde Anayasa Komisyonundan çıkar, Genel Kurula gelir, oradan da bu şekliyle çıkar. İki lider oturup anlaşmışlar. Bu iş bitti. Bizce bitti. Ne Anayasa Komisyonundaki görüşmelerde, ne de Genel Kurulda bu maddelerin hiçbiri değişmez. Geldiği gibi çıkacak. Bu şekliyle çıkacak. Bunda iki partinin ittifakı ve kararlılığı var" ifadesini kullandı.

  Erken seçimin gündemlerinde olup olmadığı sorusuna Yalçın, şu yanıtı verdi: "Sayın Cumhurbaşkanının ve Genel Başkanın görüşmelerinde erken seçime gidilmemesi konusunda mutabık kalındı. Bundan yana bir endişeniz olmasın. Erken seçim yok. Şu şartlarda ülke menfaatine uygun bulmuyoruz. OHAL devam ediyor. Yurt dışında, sınırlarımızın ötesinde Afrin operasyonu var. Nereye kadar gideceği henüz meçhul. Dolayısıyla uyum yasalarını arzu ettiğimiz anlamda daha çıkaramadık. Bir de o var. 2019'a hazır hale gelmesi lazım ülkenin. Bütün bunları yapmadan bir erken seçimin ülkeye zarar vereceği kanaatindeyiz. Bu sebeple de uygun bulmuyoruz. Bu ülkede Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Devlet Bahçeli, birlikte 'Erken seçim var' demedikten sonra erken seçim olmaz. Bunu unutmayın lütfen. Her ikisi de şu anda 'Erken seçim yok' diyor."

  Yalçın, başka bir soru üzerine, bir Kürt karşıtlığı üzerinden politika geliştirerek ülkede çok hassas noktalara dokunmanın zararlı olacağını belirtti.

  MHP 12. Olağan Kurultayı

  MHP 12. Olağan Kurultayı'nın, 1207 delege ile gerçekleştirileceğini aktaran Yalçın, "Sayın Genel Başkanımız tek aday olarak 12. Büyük Kurultaya girecek ve oradan da çok ciddi bir destekle çıkacak. İnşallah ondan sonra seçimlere hazır hale geleceğiz." ifadesini kullandı.

  MYK'da değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Yalçın, her dönem her partide değişiklikler olabileceğine işaret ederek, "Değişimin, yenilenmenin olması doğaldır. MKY'da da yeni bir MYK oluşacak. Divan'da yeni bir divan olacak. Ama bunların içerisinde isim bazında kimler olur kimler olmaz onu ben bilemem." dedi.

  Yalçın, kurultaya davet etmeyecekleri siyasi partilerin olacağını, kongre günü bunun öğrenilebileceğini aktardı.

  Şehitler nedeniyle Kurultay'da coşkulu müziklere ve sanatçılara yer verilmeyeceğine değinen Yalçın, kurultayda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye rakip çıkacağını düşünmediğini belirtti.

  Cumhur ittifakının şu an seçim olsa ne kadar oy alabileceği sorusunu Yalçın, "Tabii bu bir tahmin. Ama yüzde 60'lar civarında oy alacağı kanaatindeyim. Şu an onu gösteriyor. Giderek de artabilir." diye yanıtladı.

  Semih Yalçın, başka bir soru üzerine, MHP'nin, tıpkı hükümetin açıkladığı gibi, Suriye topraklarında gözü bulunmadığını belirterek, "Oraya sadece terörün bitirilmesi noktasında girilmiştir. O işlem bittikten, sınırlar güven altına alındıktan sonra mutlaka geri çekilinir." ifadesini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow