hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mikro ve küçük işletmelere hızlı destek: Yararlanmak için son tarih bugün!

  KOSGEB'in hızlı destek programıyla yeni mezun 90 bin genç istihdam edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, mikro ve küçük işletmelere yönelik hızlı destek programı ile 47 bin 500 işletmeye 7 milyar lira aktarıldığını belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meslek lisesi ya da üniversiteden yeni mezun 90 bin genç, ilk işine KOSGEB ile başladı. Mikro ve küçük işletmelere yönelik hızlı destek programı ile 47 bin 500 işletmeye 7 milyar lira aktarıldı. Açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi.

  Destek programı 2021'in nisan ayında başladı. Programın ilk iki fazında imalat sektörüne odaklanıldı. İkinci aşamada hizmet ve ticaret sektörleri de programa dahil oldu. Gençlerin istihdamına yönelik bir adımlara geçildi. Mikro işletmelerin 2, küçük işletmelerin de 5 personele kadar yararlanabildiği programın 3'üncü döneminde 100 bin lira olan destek tutarı 4'üncü fazda 125 bin liraya çıkartıldı.

  Program kapsamında 10 Ekim’e kadar başvurularını yapan işletmeler, ilave personeli istihdam ederek 28 Kasım’a kadar KOSGEB'den istihdam başına 125 bin lira olan ödemeyi talep edebilecek.

  PEKİ KİMLER KAPSAMDA?

  Belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, 1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personeli istihdam edebiliyor. Desteği kullanan işletmeler, ilk 24 ay bir ödeme yapmayacak. Sonraki 24 ayda 6 eşit taksitle KOSGEB'e geri ödemede bulunacak. Geri ödemede, herhangi bir faiz veya komisyon alınmayacak. Desteğin ilk geri ödeme taksitleri Eylül 2024'te başlayacak.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow