hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Millet İttifakı’nda son durum

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Millet İttifakı’nda artık gözler liste çalışmalarında. Hem partilerdeki adaylık süreçleri hem de ortak liste konusunda neler yapılacağı merak ediliyor. Bu süreçte CHP'de adaylık başvurusu yapanlar kadar başvurmayan isimler de dikkat çekiyor. Kimler vekillik için başvurmadı? Kulislerde neler konuşuluyor? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masadaki diğer liderler ile Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun adının açıklanmasının ardından ilk kez Malatya’daki program için bir araya gelecekler.

  Bir yandan da gözler aday listelerinde. CHP'de milletvekilliği aday adaylığı için 5 bin üzeri başvuru olduğu belirtiliyor.

  Edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu’nun, iktidara gelmeleri halinde Özel'e bakanlık ya da grup başkanlığı önerdiği, Özel'in ise grup başkanı olmayı tercih ettiği belirtiliyor.

  Eğer Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olursa partisinin başında yerel seçimlere kadar duracak ancak grubunun başında olamayacak. Bu nedenle grup toplantılarını grup başkanı yapacak, genel başkan vekili de atanmayacak. Engin Özkoç'un İçişleri Bakanlığı, Engin Altay'ın Meclis Başkanlığı için isimlerinin masada olduğu öğrenildi.

  Millet İttifakı’nda son durum

  CHP liderinin a takımında milletvekili adaylığı başvurusunda bulunmayanlar da dikkat çekti. O isimler arasında, Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Bülent Kuşoğlu, Ahmet Akın, Onursal Adıgüzel, Seyit Torun bulunuyor.

  Faik Öztrak ve Veli Ağbaba, şimdilik milletvekilliği için başvuru yaptı ama verilecek karara göre geri çekebilecekleri vurgulanıyor. Öztrak'ın Ekonomi Bakanlığı, Ağbaba'nın Çalışma Bakanlığı için isimleri konuşuluyor. Ekonomi yönetiminin ise bölüneceği, DEVA ve CHP arasında paylaşılacağı, Selin Sayek Böke veya Faik Öztrak'ın bakan olması üzerinde durulduğu belirtiliyor. Ekonominin başında olmayacak iki isimden birinin ise Avrupa Birliği Bakanlığı ve başmüzakereciliğine düşünülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Millet İttifakı’nda son durum

  Seyit Torun'un Çevre ve Şehircilik, Ahmet Akın’ın Enerji Bakanlığı, Onursal Adıgüzel'in de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için isimleri değerlendiriliyor. Listelerin YSK'ya verileceği son tarihe kadar değerlendirmelerin süreceği belirtiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow