hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milletvekili kesin seçim sonucu ne zaman açıklanır?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Milletvekili genel seçimlerinin ardından cumhurbaşkanı seçimi de geride kaldı. Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Cumhurbaşkanlığı kesin seçim sonuçları ne zaman belli olacak? Milletvekilleri ne zaman yemin edecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüksek Seçim Kurulu milletvekili genel seçimi için gelen olağanüstü itirazları görüşmeye başlıyor.

  VEKİLLERİN YEMİN EDECEĞİ TARİH NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

  14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta kurulan sandıklarla oy verme işlemi tamamlandı. Hem milletvekili hem de cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için geçici sonuçlar açıklandı.

  Milletvekili genel seçimleri için 14 Mayıs’ın ardından 4 aşamalı itiraz süreci başlamış. 4. ve son itiraz süreci olarak 21-28 Mayıs arasında YSK’ya olağanüstü itirazlar gerçekleştirilmişti. YSK şimdi o itirazları görüşecek. İtirazların karara bağlanmasının ardından kesin seçim sonuçları açıklanacak ve sonuçların ilanını takip eden 3. gün saat 14’te Meclis Genel Kurulu toplanacak. Vekiller yemin edecek. Milletvekili seçilen bakanların görev süresi de yemin etmelerinin ardından son bulacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde ise itiraz süreci başlıyor. Sandık kurulu kararlarına sırasıyla ilçe ve il seçim kurullarının kararlarına ve birleştirme tutanaklarına itiraz edilecek. 31 Mayıs Çarşamba günü ise YSK’ya itirazlar tamamlanacak. 1 Haziran tarihinde YSK itirazları karara bağlayacak ve kesin seçim sonuçları ilan edilecek.  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow