hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milli Güvenlik Kurulu toplanıyor

  Milli Güvenlik Kurulu çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kurulda terörle mücadele operasyonlarının yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşında gelinen son durum ile ABD’den F-16 tedarik süreci de ele alınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Güvenlik Kurulu sıcak başlıkları ele alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta Milli Güvenlik Kurulu toplantısına başkanlık edecek. Beştepe'deki toplantı Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan'ın katılacağı son kurul toplantısı olacak.

  1,5 yılı geride bırakan Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum kurulun gündeminde olacak. Tarafların ateşkese ve kalıcı barışa gidebilmesi için Türkiye’nin atabileceği adımların yanı sıra, savaşın bölgedeki istikrara etkilerine karşı alınabilecek tedbirler kurulda değerlendirilecek. Tahıl Koridoru mekanizmasının süre uzatımına dair yapılabilecekler de gündemde olacak.

  Terörle mücadele de kurulun yakından takip ettiği başlıklar arasında yer alıyor. Sınır içinde ve dışında devam eden terörle mücadele operasyonlarında gelinen son duruma ilişkin kurula bilgi verilecek. MGK bildirisinde terörle mücadelede kararlılık mesajının da verilmesi bekleniyor. Öte yandan, Suriye’nin kuzeyinin güvenli hale getirilmesi ile sığınmacıların bölgeye geri dönüş süreçlerinin de kurulda ele alınması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son dönemlerde batı ülkelerinde gerçekleşen PKK-YPG propagandası içeren gösteriler de kurulda gündeme gelecek. İsveç ve Danimarka’da Kuran-I Kerim'e dönük saldırıların da toplantıda ele alınması bekleniyor. ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyonu süreci de mercek altına alınacak.

  Somali'de yaşanan ülke içi çatışmanın ardından Nijer’de askeri cunta yönetime el koydu. Batı Afrika ülkeleri ekonomik topluluğunun Nijer’e askeri müdahale sinyali verdiği bu günlerde bölgede yaşananların Türkiye’ye etkisi de MGK toplantısında ele alınacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow