hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milli muharip uçak ilk kez piste çıktı

  Milli muharip uçak, milli jet yeni İHA, Anka-3. Türk havacılığına yön veren projeler sahneye çıktı. Önce Türkiye’nin yerli savaş uçağı milli muharip uçak, ardından yerli ve milli jet uçağı Hürjet piste çıktı. Türk havacılık ve uzay sanayinin son sürprizi ise yeni yerli insansız hava aracı "Anka-3"ün tanıtılması oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk havacılığına yön veren projeler sahneye çıktı. Önce Türkiye’nin yerli savaş uçağı milli muharip uçak, ardından yerli ve milli jet uçağı Hürjet piste çıktı. Yeni yerli insansız hava aracı tanıtıldı.

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk havacılığına ilişkin “Milli muharip uçak, Hürjhet, Atak 2, Anka 3. Ardı ardına inşallah meydana çıkacaklar. Bizi izlemeye devam edin. Onların sahaya çıktığını, uçtuğunu izleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

  Milli muharip uçak ilk kez piste çıktı

  Türk havacılığının en önemli projelerinden milli muharip uçak önce hangardan çıktı, ardından pist üzerine geldi. Kısa süre önce motorlarını çalıştıran yerli savaş uçağının yer testlerinden sonra bu kez de taksi testleri başlamış oldu. Milli muharip uçak, 14 metre kanat açıklığı, 21 metre uzunluk ve 6 metre yüksekliğe sahip. 6500 yapısal parça ve 30 alt sistemden oluşacak yerli uçağın ilk uçuşunu 2023 yılında yapması hedefleniyor. Daha sonra üretim başlanacak ve yerli savaş uçağı 2030’lu yıllardan itibaren Türk Hava Kuvvetleri’ndeki F-16’ların yerini alacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli muharip uçak ilk kez piste çıktı

  Demir, milli muharip uçağın test süreciyle ilgili de “Bunların olgunlaşması, testlerin devam etmesi gibi süreç var. Bunlar ilk meydana çıkmaları yerlilik oranların artırılması gibi birçok konu önümüzde” dedi.

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, milli muharip uçağın ardından Hürjet’in piste çıktığı görüntüleri paylaştı. Jet, eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak görev yapacak. Hürjet’in ilk uçuşunu 2023 yılında yapması hedefleniyor. 9.5 metre kanat açıklığı, 13.5 metre uzunluğa sahip yerli jetin 2222 km menzili bulunuyor.

  Kritik havacılık projelerine imza atan TUSAŞ’ın son sürprizi ise yeni insansız hava aracını tanıtması oldu. Bir süredir gizli ve sessizce geliştirilen Anka-3 insansız hava aracının ilk fotoğraflarını TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil paylaştı. Yaklaşık 7 ton kalkış ağırlığına sahip olması beklenen yeni insansız hava aracı, 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Yüksek miktarda silah taşıyacak yeni İHA’nın radarda tespit edilmesinin ise son derece güç olacağı ifade ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli muharip uçak ilk kez piste çıktı

  İsmail Demir sürprizlerin devam edeceğini belirterek, “Stratejik ürün bazında bazı sürprizlerimiz olacak. Önceden açıklamaktansa göreceğiz bekleyin. Kızılelmanın sürprizleri olacak, mühimmatlarda sürprizler var. Roket hava savunma yolculuğumuz devam edecek” ifadelerini kullandı.   
   
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow