Milyonluk sahte e-vize vurgunu! Yüzlerce turisti dolandırdılar!

Milyonluk sahte e-vize vurgunu! Yüzlerce turisti dolandırdılar!

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Dolandırıcılar turistleri hedef aldı. E-Vize uygulama sitesini birebir kopyalayıp, yüzlerce turisti dolandırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dolandırıcıların hedefinde bu kez turistler vardı. E-Vize için başvurulacak siteyi birebir kopyaladılar. Üstelik arama motorunda en üst sırada çıkması için bir de reklam verdiler ve bu siteye giren binlerce turist ödeyecekleri ücretin onlarca katını ödedi. Ücretin yüksek olduğu sayfaları birbirinden ayırmak ise neredeyse imkansızdı. Uzmanlar bir siteye ödeme yapmadan önce güvenirliliğinin sorgulanması gerektiğinin altını çiziyor.

Turizm acentesi işleten Ercan Göktürk Hasan konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“60’a yakın ülkenin vatandaşları turistler Türkiye’ye gelmek için kapıda vize uygulamasına tabiler. Dışişleri Bakanlığı sınır kapılarındaki yığılmayı önlemek amacıyla 2013 yılında evize.gov.tr isimli bir site kurdu. Turistler bu siteye girip 2 dakika içerisinde kısa bir formu doldurup elektronik vize elde edebiliyorlar.

Bu dolandırıcıların seyahat acenteleri olarak biz de kurbanıyız. Mesela beş ay önce garanti.com.tr sitesini birebir kopyalayan dolandırıcılara 5 bin $ gönderdik. 5 bin $ dolandırıldık. Nitekim bu dolandırıcılık da benzer nitelikte bunlara da üç vize için ödeme yaptık. Fakat ekstradan tutarlar ödemiş olduk. Mağduriyetimiz bu şekilde. Vurgunun ortalama 100 milyon TL’ye aştığı söyleniyor.”

Haber devam ediyor
Haberin devamıSıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber