MİT'ten DUHOK'ta büyük operasyon

MİT'ten DUHOK'ta büyük operasyon

Devam eden operasyonlarla etkisini yitiren PKK, bombalı saldırı için talimat verdi. Türkiye'de bombalı saldırı için görevlendirilen iki terörist, MİT'in Irak'ın kuzeyi Duhok kentinde düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirildi. Bombalar ise imha edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PKK tarafından Türkiye'nin büyük kentlerinde bombalı eylem yapmak için görevlendirildiler. MİT operasyonu ile Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirildiler.

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar, sınır ötesinde hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aralıksız sürüyor. Operasyonlar nedeniyle örgütün sözde komuta kademesi ile eylemci kadroları arasında irtibat sorunu başladı. Kadroları üzerinde hakimiyetini güç geçtikçe kaybeden PKK'lı sözde yöneticiler, kadro üzerindeki etkinliğini korumak için türkiye'de metropol kentlerde sansasyonel eylem talimatı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bunun üzerine MİT harekete geçti, yerel istihbarat ağı sayesinde tespit edilen ve saldırılar için bomba imalatında görevlendirilen Dewran Gilidax kod adlı Emrah Yıldızer, Andok Oramar kod adlı Barış Soydan takibe alındı. Irak'ın Duhok kentinde adım adım izlenen teröristlere operasyon için uygun zaman beklendi ve operasyonun düğmesine basıldı. İki terörist etkisiz hale getirildi. Ürettikleri bombalar ise imha edildi.

Teröristlerden Emrah Yıldızer'in PKK'nın Türkiye'ye yönelik eylemlerini planlayan sözde özel güç unsurları içinde patlayıcı ve sabotbatj eğitimleri aldığı, Türkiye'deki teröristlerin lojistik ihtiyaçlarını temin ettiği belirlendi. Terörist Barış Soydan'ınsa planlanan eylem için Yıldızer tarafından Özel olarak seçildiği öğrenildi.