MİT'ten rehine kurtarmada büyük başarı: 175 rehine kurtarıldı | Video

MİT'ten rehine kurtarmada büyük başarı: 175 rehine kurtarıldı | Video

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kaçırılan vatandaşları için yardım isteyen ülke sayısının arttığını açıklaması, dikkatleri bir kez daha MİT'in düzenlediği rehine kurtarma operasyonlarına çevirdi. Milli İstihbarat Teşkilatı son 11 yılda yurt dışında düzenlediği kurtarma operasyonlarıyla 175 kişiyi terör örgütlerinin elinden kurtardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli İstihbarat Teşkilatı, son yıllarda rehine kurtarma operasyonlarındaki başarısıyla da uluslararası kamuoyunun gündeminde. MİT son 11 yılda 31 uluslararası rehine kurtarma operasyonu düzenledi. Bu operasyonlarda 175 kişiyi terör örgütlerinin elinden kurtarıldı. 138 Türk, 37 yabancı rehine sağ olarak kurtarıldı ve ailelerine teslim edildi.

MİT son olarak Suriye'nin Haseke kentinde PKK/YPG'nin elinde bulunan Moldovalı kadın ve 4 çocuğunu kurtardı. 2013 yılında Suriyeli eşi ve çocukları ile ticaret yapmak için Suriye'ye giden Moldova vatandaşı Natalia Barkal, PKK/YPG tarafından zorla Hol Mülteci Kampı'na götürüldü. Bunun üzerine Moldova hükümeti, Türkiye'den yardım talebinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MİT, Natalia Barkal ve çocuklarının durumuna dair bölgede çalışma başlattı ve teknik imkanlar ve özgün istihbari metotlarıyla Barkal ve 4 çocuğunun tam yerini tespit etti. MİT, irtibat kurduğu Natalia'yı kamptan nasıl kaçması gerektiği konusunda bilgilendirdi. 6 Haziran'da düzenlenen operasyonla Natalia ve 4 çocuğu kamptan kaçırılarak önce Barış Pınarı Harekatı bölgesine, sonra da Tel Abyad'da güvenli bir yere getirildi.

MİT geçtiğimiz Mayıs ayında da, Kenya'nın Chakama bölgesinde kaçırılıp Somali'ye götürülen 25 yaşındaki İtalya vatandaşı Silvia Constanzo Romano'yu başarılı bir operasyonla kurtarmıştı.

İtalyan vatandaşının kurtarılması dünya basınında da yakından takip edilmişti.

İtalya'nın talebiyle, bölgede Romano'nun izini sürmeye başlayan MİT, yerel istihbaratla önce rehinenin hayatta olduğunu sonra yerini tespit etti.

18 aylık esaretin ardından Romano, MİT mensupları tarafından bulunduğu yerden alındı ve Somali'nin başkenti Mogadişu'da İtalyan makamlara teslim edildi.

Kurtarma çalışmalarının yapıldığı ülkelerin, istikrarsızlığın hüküm sürdüğü coğrafyalarda olması dikkat çekiyor. En çok rehinenin kurtarıldığı ülke Suriye oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MİT'in son 11 yılda gerçekleştirdiği kurtarma operasyonlarının büyük çoğunluğunu ilgili ülke makamlarıyla koordineli şekilde yürüttüğü öğrenildi.