hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MSB'de "komutan geleneği" sürüyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, yeni Milli Savunma Bakanı oldu. Güler'in emeklilik dilekçesini verip, yemin ederek göreve başlaması bekleniyor. Peki yeni Genelkurmay Başkanı kim olacak? Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeni görevlendirmeler olacak mı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler olarak belirlendi. Böylece Hulusi Akar’dan sonra ikinci kez Milli Savunma Bakanlığı koltuğuna oturan isim Genelkurmay Başkanı oldu.

  18 Eylül 1954’te Ardahan’da doğan Yaşar Güler, askeri okullarda aldığı eğitimin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nde göreve başladı ve önemli görevler üstlendi. 2013’te Orgeneral rütbesine terfi ettirilen Güler, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı, Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanı olarak görev yaptı. 2017’de Kara Kuvvetleri Komutanı, 2018’de ise Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirildi. O tarihten bugüne görevini sürdüren Güler emeklilik dilekçesin verip, yemin edecek ve ardından Milli Savunma Bakanlığı’nı yönetecek.

  MSBde komutan geleneği sürüyor

  Güler’in bakan olması ile birlikte boş kalan Genelkurmay Başkanlığı görevini Yüksek Askeri Şura'ya kadar vekaleten üstlenecek ismin belli olması bekleniyor. Teamüllere uygun olacak şekilde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever bu görev için en güçlü aday. Ayrıca Genelkurmay İkinci Başkanı Selçuk Bayraktaroğlu da bu görev için öne çıkan isimler arasında.

  Yaşar Güler’in yemin edip bakan olarak göreve başlaması ile Genelkurmay’da vekaleten görevlendirmeler yapılacak. Ardından ağustos ayında yapılması planlanan Yüksek Askeri Şura toplantısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde terfi atama ve emeklilik kararları alınacak
  ve TSK'yı yönetecek isimler netlik kazanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow