hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Muharrem İnce TÜSİAD'ı ziyaret etti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, TÜSİAD'ı ziyaret etti, iktidarı savurganlık ve israfla suçladı, "Bu sonradan görmeliktir, görgüsüzlüktür. Görgüsüz değil, geleneklerine sahip çıkan bir modernite. Anlayışım budur" dedi. İnce, Türkiye'de soğan kurunun, dolar kurunu geçtiği, Türkiye ekonomisinin ciddi bir kırılganlığın içinde bulunduğunu da ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, TÜSİAD'ı ziyaret etti. İnce, TÜSİAD üyelerine program ve politikalarını, ekonomiye ilişkin çözümlerini anlatacak ve onların sorularını yanıtlayacak. TÜSİAD'a gelişinde İnce'yi Başkan Erol Bilecik karşıladı ve 21 Haziran'ın en uzun gün olduğuna işaret ederek, "Bunu iyi kullanıp Sayın İnce ile uzun uzun istişareler yapacağız" dedi. İnce de girişte açıklamalarda bulundu ve israf ve savurganlığı eleştirerek, "Bu sonradan görmeliktir, görgüsüzlüktür. Görgüsüz değil, geleneklerine sahip çıkan bir modernite. Anlayışım budur" dedi.

  Başbakan Yıldırım, TÜSİAD heyetiyle görüştü

  'Türkiye'nin ekonomisi kırılgan, ciddi problemleri var'

  Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, TÜSİAD'a gelişinde şu açıklamalarda bulundu:

  "Türkiye bu seçim döneminde ilkleri yaşıyor. İlk kez soğan doları geçti. Soğan kuru, dolar kurunu geçmişse yangın var demektir. Bu yangın varken, bir Cumhurbaşkanı adayı olarak da iş dünyasıyla dertleşmek çok doğru olur. Şunu biliyoruz ki, Türkiye'nin ekonomisi kırılgan, ciddi problemleri var. Bu problemleri çözmeye nereden başlayacağız? Herkes şunu bilsin ki, demokrasisinden başlayacağız. Demokrasisi düzgün işlemeyen, hukuk devleti olmayan, mahkemeleri bağımsız olmayan bir Türkiye yerli yatırımcıya da yerli yatırımcıya da güven veremez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Türkiye tek adamlık devrinden kurtulmalı'

  Türkiye tek adamlık devrinden kurtulmalı, demokratikleşmeli, özgürleşmelidir. Telefonlar dinlenmemelidir. Bir yatırımcı 'Ben Türkiye'ye şunu yaparsam 3 ay sonra kurallar değişir mi?' dememelidir. Her banka görevini yapmalıdır. Ziraat Bankası çiftçilerle ilgilenmek yerine, medyayla ilgilenmemelidir. Bütün bunları yeniden gözden geçirmeliyiz. Ziraat Bankasını, Halk Bankasını, Eximbank'ı, Kalkınma Bankasını yeniden yapılandırmalıyız.

  TÜSİAD YİK toplandı: Döviz kuru açıklaması

  'Türkiye'de insanların morale ve normalleşmeye ihtiyacı var'

  Umut olmalı, barışmalı, kucaklaşmalıyız. Türkiye'nin umutlarını tazelemeye, yenilemeye, özgürleşmeye ihtiyacı var. Türkiye'de insanların morale ve normalleşmeye ihtiyacı var. 16 yılda Türkiye normalden uzaklaştı, Türkiye'yi yeniden normalleştireceğiz, özgürleştireceğiz.

  'Türkiye'yi topyekün ayağa kaldırmaya ihtiyacımız var'

  Türkiye bir cazibe merkezi haline gelmeli, bunu başarabiliriz. Her gittiğim yerde söylediğim bir şey var. Burada da tekrarlayayım, elimizde sihirli bir sayı var: 29. Almanya'nın yaş ortalaması 40, İskandinav ülkelerinin 45, Türkiye'nin yaş ortalaması 29. İşte bu bizim elimizdeki sihirli sayıdır. Bu gençleri iyi eğitirsek lehimize olur. İyi eğitemezsek başımıza bela olur. Onun için yargısı, ekonomisi, eğitimi, topyekün kalkınma. Tarıma dayalı sanayiden sanayideki yüzde 25'i atıl olan kesimi devreye sokmaktan, boş duran meralardan, tarım alanlarımızdan, kullanılmayan denizlerimizden Türkiye'yi topyekün ayağa kaldırmaya ihtiyacımız var. Bunu başaracağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Meydanlar, millet buna inanmış.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Partizanca değil, halkını dinleyen, haklıyı ve haddini bilen bir Cumhurbaşkanı'

  4 Mayıs Cumhurbaşkanı adaylığım açıklandığında 6 oklu CHP rozetini çıkardım, Türk bayrağı taktım. O günden bu yana da 81 milyonun, hepinizin, hepimizin Cumhurbaşkanı olmak için çalışıyorum. Allah'ın izniyle bu seçimi kazandığımda da gerek Cumhurbaşkanı yardımcılarında, gerekse de Bakanlar Kurulunu bütün kesimleri kapsayacak şekilde kuracağımdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Partizanca değil, halkını dinleyen, haklıyı ve haddini bilen bir Cumhurbaşkanı, ayırmayan, kayırmayan ve kamu mallarını savurmayan bir Cumhurbaşkanı olacağım. 3 bin korumayla, 300 araçla gezmeyeceğim, saraylarda yaşamayacağım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Görgüsüz değil, geleneklerine sahip çıkan bir modernite'

  Az önce fark ettim, tam da anlatmak istediğim bu. TÜSİAD Türkiye'nin zenginleri, az önce binayı gördüm. İsteseler kaç tane saraylar yaparlardı ama geleneklerini korumuşlar. Anlatmak istediğim bu. Geleneksel yapıyı korumak. Burada bir tarih var, bunu koruyabilmek. Anlatmak istediğim tam da bu. Bu, bu ülkeyi kalkındırır, öbürü ise sonradan görmeliktir, görgüsüzlüktür. Görgüsüz değil, geleneklerine sahip çıkan bir modernite. Anlayışım budur.

  Muharrem İnce: Haddini bilmeyenlere haddini bildiren bir Cumhurbaşkanı

  'Merak etmeyin hiçbir şey olmayacak'

  İnce fotoğraf çekimi sırasında bir gazetecinin "Bu seçimde manipülasyon olacak mı?" sorusuna, "Merak etmeyin hiçbir şey olmayacak" diye yanıt verdi. "Soğan doları geçti" sözleriyle ilgili bir soru üzerine de "Soğan doları geçmişse savurganlık, israf vardır, bilime, akla aykırı işler vardır. Polisiye tedbirlerle dolar düşmez. 'Emrediyorum faiz düşsün' deyince, ideolojik saplantılarla faiz düşmez"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de Muharrem İnce'yi karşıladığı sırada açıklamalarda bulundu. Bilecik'in konuşması ise şöyle:

  "Şu anki ana gündemimiz seçimler dolayısıyla tamamen siyasete odaklanmış durumda. Ancak toplum, sokak, vatandaşlar, esas konuşulan nokta da ekonominin ta kendisi. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı adaylarımızın da ana gündemlerinde doğal olarak ekonomi konuşuluyor. Ekonomide yaşanan sıkıntıların, özellikle de seçimlerden sonra getirilecek çözümleri, ekonomi politikaları, bizim de bugün Sayın İnce ile yapmak istediğimiz istişarelerin başında geliyor.

  Ancak sadece ekonomi değil, üyelerimizin bu anlamda danışacağı konular içinde şüphesiz yüksek demokrasi standartları, hukukun üstünlüğü, dış ilişkiler, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi birçok konuda da Sayın İnce'nin programlarıyla ilgili bizlerle istişare yapmasından memnuniyet duyacağız.

  Biliyorsunuz bugün 21 Haziran. Bunu iyi anlatan şeylerden biri, dünyanın en uzun günü. Bunu iyi kullanıp Sayın İnce ile uzun uzun istişareler yapacağız. Ama Türkiye için en uzun gün 24 Haziran, yani seçimler olacak. Seçimlerin inşallah hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sayın İnce'ye de diğer bütün adaylara olduğu gibi yürekten başarılar diliyoruz. Türkiye'nin gerçekten kutuplaşmasının sona erdiği, güzel iklimlerde buluşacağı günlerin gelmesini de şahsım, TÜSİAD üyeleri ve iş dünyası adına canı gönülden diliyorum."

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow