hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Navigasyon sürücüleri neden yanıltıyor?

  Geçtiğimiz günlerde navigasyon yardımıyla pizza almaya giden bir kişi uygulamanın yönlendirmesiyle ormanlık alanda kaybolmuştu. Peki navigasyon uygulamaları neden hata veriyor ve ne yapılmalı? CNN TÜRK Muhabiri Buse Deviren, Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık ve Sürüş Uzmanı Mert İntepe’ye sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Telefonlarımıza yüklediğimiz navigasyon uygulamaları kimi zaman trafiğe takılmamak için kimi zaman ise gideceğimiz yere daha hızlı varmak için kullandığımız, hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan bazıları. Ancak navigasyon uygulamaları bizi şaşırtabiliyor. Peki bu durumu önlemek için nasıl önlemler almalıyız? Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık bu soruya, “Telefonumuzda navigasyon uygulaması kullanıyorken konum belirleme özelliğini mutlaka açık bırakmamız lazım” şeklinde cevap verdi.

  Navigasyon sürücüleri neden yanıltıyor

  Kocaeli’de telefonundaki navigasyon uygulamasına bakarak pizzacıya gitmeye çalıştığı sırada ormana giren vatandaş kaybolmuş, AFAD ve polis ekiplerinin 2 saat süren arama çalışmaları neticesinde bulunmuştu.

  Navigasyon uygulamalarını kullanırken güvenli sürüş için dikkat edilmesi gereken detaylar da var. Sürüş Uzmanı Mert İntepe bu konuda, “Bir asfalt yapmaktan trafik lambası yapmaya kadar ya da bir kapak koymaktan yolu kapamaya kadar çıkmaz sokaktan merdiven olan bir güzergaha kadar navigasyonun haritalama sistemi her zaman sizi en emniyetli yoldan götürmüyor” dedi ve ekledi: “Yola çıkmadan evvel kurup kenara telefonunuzu koyup yönlenmeniz lazım. Navigasyonla giderken olması gerekenden biraz daha yavaş gitmenizi öneriyorum. Çünkü ses zamanında gelmeyebilir. Kavşağı yakalayamayabilirsiniz. Hem navigasyonu takip etmek hem de doğru kavşaktan 1. çıkıştan, 2. çıkıştan ayrılmak kolay değildir. İnsan beyni hepsine yetişemeyebilir.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Navigasyon sürücüleri neden yanıltıyor

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow