hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Navlun fiyatları düşmüyor

  Navlun fiyatlarında beklenen düşüş gerçekleşmedi. Taşımacılıktaki kriz yeni bir aşamaya geçti. Boş konteynır ya da gemi bulmak daha da zorlaştı. Uzmanlar, bu durumun fiyatları daha da yükseltebileceğini belirtiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salgınla birlikte artan navlun fiyatları dış ticareti zorlaştırdı. Haziran'da düşüş bekleniyordu ancak olmadı. Salgın öncesinde Çin’den Türkiye’ye 4-5 bin dolara gelen bir konteynırın fiyatı bugünlerde 12-14 bin dolar bandında.

  Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır fiyatların en az 6 ay daha sabit kalacağı görüşünde. "Boş konteynır olsa bile gemi bulunamıyor, bu nedenle ihracatçılar gemi almaya yöneldiler." diyen Çakır, "Çin’in ekonomik büyümesi devam ederse bu kriz daha da derinleşecek. Dünya ekonomisinin bu navlun fiyatları ile uzun süre dönebileceğini düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.

  Uzmanlar, salgın öncesi dönemde 950 dolara gönderilen bir konteynırın navlun ücretinin 2450 dolara kadar çıktığını belirtiyor. İç nakliye fiyatları da yılbaşına göre yüzde 35 ila 40 yükseldi. Mersin'den İstanbul'a gidecek 26 tonluk tır fiyatı 3500 TL’den 5700 TL’ye çıktı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow