Nijeryalı hacker çetesi çökertildi

Nijeryalı hacker çetesi çökertildi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Nijeryalı hacker çetesi, casus yazılımlar kullanarak şirketlerin e-posta hesaplarını hedef aldı. Bu yolla 4 milyon liralık vurgun yapan çete, polis operasyonu ile çökertildi. Örgütün Türkiye sorumlusu olan Sunny isimli Nijeryalı, yurt dışına çıkmaya hazırlanırken havalimanında yakalandı. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Sercan Sever'in haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 16 kişilik hacker çetesini yakalamak için aylar süren çalışma başlattı. İlk olarak banka hesaplarının izini süren polis, vurgundan elde edilen paraların Polonya'daki bankalar üzerinden Türkiye'deki çeşitli hesaplara aktarıldığını belirledi. Hesap sahipleri belirlendi. 5 şüpheli operasyonla yakalandı. Şüphelilerin ifadelerinden yola çıkan ekipler, banka hesaplarını temin eden çete üyelerine ulaştı.

Türk vatandaşı anne kız kurdukları sözde menajerlik şirketi üzerinden kişileri oyuncu olma vaadiyle kandırıyor ve para yatırma işlemi için kişilerin banka hesap bilgileri alınıyordu. Yakalanan şüphelilerin ifadeleri, polisi örgütün kilit isimlerine götürdü. Örgütün para transferlerini yöneten Nijerya vatandaşı iki şüpheli yakalandı. Yapılan çalışmalarda örgüt lideri Sunny isimli Nijerya vatandaşına ulaşan polis, operasyon için düğmeye bastı. Şüpheli yurt dışına çıkış hazırlığındayken havalimanında yakalandı.

Operasyonlar kapsamında 16 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 16 kişiden 5'i tutuklanırken 10'u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber