EYT, Asgari ücret, 6'lı masanın sistem önerisi | Numan Kurtulmuş'tan CNN TÜRK'te açıklamalar

EYT, Asgari ücret, 6'lı masanın sistem önerisi | Numan Kurtulmuş'tan CNN TÜRK'te açıklamalar

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK canlı yayınında CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın gündeme dair sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un açıklaması şu şekilde;

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Bu konu uzunca süredir AK Parti'nin masasında olan bir konu. 1 milyon 900 küsür bin vatandaşı ilgilendiren bir konu. Bununla ilgili bütün teknik detayların çalışması Çalışma Bakanlığımız tarafından yapıldı. Sonuna doğru gelindi, son rötuşlar yapılacak ve kamuoyuna sunulacak. Belli bir zamanlama ile Meclis takvimi göz önünde bulundurarak, Cumhurbaşkanımız, beklentileri dikkate alarak açıklamayı yapacaktır. Sonuna doğru gelindi, son dokunuşlar yapılacak. Önemli bir konu olduğunu biliyoruz, siyasetin gündeminde olan her şey hükümetimizin gündemindedir. Yıl prim ve yaş meselesidir. Detaylı şekilde son noktaya geldi. Bütçede gerekli fasıllar arasında kaydırmalar yapılabilir, dolayısıyla bir ek ödenek talebinin olmayacağını düşünüyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ASGARİ ÜCRET

Bir rakam söylemem ama rakamın nasıl belirleneceği bellidir. Bugün ilk toplantı yapılacak. Makul bir asgari ücretin belirlenmesine çalışılacaktır. Tatmin edici bir asgari ücret açıklanacağını tahmin ediyorum. Vatandaşımızın alım gücünü artıracak bir artış olacağını düşünüyorum. 

2023 asgari ücret için ilk toplantı bugün

2023 asgari ücret için ilk toplantı bugün

Bir rakam söyleyemem, ilk toplantı bugün yapılacak.  Burada şunu da yapmamak lazım, rakam söylemek kolay benim de gönlümden geçen rakamlar var... Spekülatif rakamlar üzerinden kamuoyunu yanlış yönlendirmek doğru değildir siyasetçi olarak bizim görevimizi doğru bilgiyi söylemektir. Türkiye'de alım gücünün artırılması en temel önceliklerimizdendir. İstihdam oranların artırılması işsizlik oranının aşağı çekilmesi hükümetin önceliklerindendir. Bunları bir arada yöneterek, daha çok insanın istihdam edilmesini temin ederek alım gücünü artıracak tarzda olmamız lazım. Türkiye'de asgari ücret ortalama ücret haline gelmiştir. Ümit ederim iyi oldu denilecek bir rakam açıklanacaktır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ NE ZAMAN BAŞLAR?

Türkiye açısından pandemi parantezi kapandı. Bizim için önemli olan tezgahı dağıtmamaktır. Türkiye başından itibaren üretimin artırılması perspektifini tercih etti. Türkiye frene basmak yerine gaza basmayı tercih etti. Mallarımız satılıyor, ihracatımız artıyor. Ekonomi 3. çeyrekte yüzde 3.9 büyüdü. Büyüme demek üretime devam etmek demek. Temel meselelerimizden biri enflasyondur. Enflasyon inşallah en kısa zamanda kontrol altına alınacağını düşünüyorum. Enflasyonda düşme eğilimi olacağı görülüyor.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FAHİŞ FİYATA NASIL BİR ADIM ATILACAK?

Serbest pazar şartları demek kimsenin sorgulanamayacağı alan demek değildir. Karları olağanüstü gerçekleştirmek için ticari ahlak dışı yollara sapmak doğru değildir Ticaret Bakanlığımız gerekli tedbirleri alacak. Ticaret ahlakını çok sık kullanıyoruz tam da bunu gerektiği zamanlar böylesi dönemler. Ekonomik olarak türbülanslar yaşandığı dönemlerde herkes vatandaşımızın günlük hayatını kolaylaştırmak için en iyisini yapmak zorunda.

6'LI MASANIN ANAYASA ÇALIŞMASI

Üzülerek hiçbir şekilde ciddiye alınmayacak metinle karşı karşıyayız. Seçimlerle ilgili hiçbir şey demeyen bir metindir . Masanın ön görünen ve görünmeyen bileşenleri memnun edecek şeyler buraya konulmuştur. Bu kozmetik bir metindir. Biz Türkiye'yi ileri götürmek için mevcut sistemde eksik nereler var bunları iyileştirip iyiye gidelim derken bunlar eski Türkiye'ye ait ne varsa geri getiriyorlar. Türkiye durduk yerde Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne geçmedi. Güçlü adımlarla gidemeyen bir Türkiye vardı. Sanki bir anayasa oylaması yapılmamış gibi konuşmak vatandaşa haksızlıktır, milli iradeye haksızlıktır. Çoğunluğu alırsınız dersiniz 'Ben başka bir şeye geçmek istiyorum'

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ortaya konulan bir parlamenter sistem değil. Bunun adı olsa olsa yarı başkanlık sistemi olur. Türkiye'yi sürekli seçim ortamında tutacaklar. Cumhurbaşkanı makamı değersizleştiriliyor. Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Eski Türkiye'ye özenen bir teklif gibi gözüküyor.

KILIÇDAROĞLU'NA YENİ BAŞDANIŞMAN

CHP'nin resmi açıklama yapmadan yorum yapmamız doğru değil. Artık bu heveslerden vazgeçsinler. Bu denenmiş bir yoldur, eski bir yoldur, bayat bir yoldur.

SURİYE'NİN KUZEYİNE OLASI KARA HAREKATI

Birkaç tespit yapmak lazım. Biz sonuç itibariyle başka ülkeler gibi terör denildiği zaman uzakta bir şeyden bahsetmiyoruz, burnumuzun dibinde. Dolayısıyla Türkiye'nin terör örgütlerini eylem yapamaz hale getirmesi hayati meselelerden bir tanesidir. Türkiye için bölgenin menfaati bölgedeki ülkelerin daha fazla işbirliği aradaki sorunları çözebilmesinden geçiyor. ABD için menfaatleri bu bölgenin daha fazla parçalanmasıdır. Sadece askeri yardımlar değil siyasi yardımlar da yapılıyor. Türkiye terörle mücadelesinde kararlıdır. DEAŞ ile mücadelede Türkiye kadar etkin olan ülke yok. Başından beri mücadele eden Türkiye'dir çünkü biz terör örgütleri arasında ayırt etmiyoruz.

AFP'den Rusya iddiası: Suriye'nin kuzeyine askeri takviye gönderdi

AFP'den Rusya iddiası: Suriye'nin kuzeyine askeri takviye gönderdi

ESAD İLE GÖRÜŞME OLACAK MI?

Süratle normalleşme süreci tamamlanmalı.