O büyükelçilere ne söylendi?

O büyükelçilere ne söylendi?

Bazı batılı ülkeler önce Türkiye için seyahat uyarısı yayımladı, ardından İstanbul’daki başkonsolosluklar güvenlik nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Peki Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan 9 ülkenin büyükelçisine ne iletildi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bazı batılı ülkeler önce Türkiye için seyahat uyarısı yayımladı, ardından İstanbul’daki başkonsolosluklar güvenlik nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan 9 ülkenin büyükelçisine gerekçeleri soruldu.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre, İsveç, Hollanda, Belçika ve İtalya'nın aralarında bulunduğu 9 ülkenin büyükelçileri bakanlığa çağrılarak Ankara'nın tepkisi iletildi. Bu tür eşzamanlı faaliyetlerin orantılı ve sağduyulu bir yaklaşım teşkil etmediği ifade edildi.

KONSOLOSLUKLARIN KAPATILMA GEREKÇESİ SORULDU

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sabah gazetesinin haberine göre 9 büyükelçiye kapatma kararına gerekçe oluşturacak güvenlik tehdidinin ne olduğu soruldu. Varsa ellerinde bulunan istihbaratı paylaşmaları istendi. Ancak büyükelçiler sorular karşısında sessiz kaldı.

Öte yandan diplomatik temsilciliklerin geçici olarak kapatılmasının Avrupa'daki Kuran-ı Kerim'e yönelik aşağılık eylemlere tepki olarak bir saldırı düzenlenmesi ihtimaline karşı olduğu değerlendiriliyor.

Türkiye, tüm diplomatik misyonların güvenliklerinin uluslararası sözleşmeler temelinde sağlandığının altını çiziyor.

Dost ve müttefik ülkelere Türk güvenlik birimleriyle işbirliği yapılması çağrısında bulunuyor.