hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  OECD ilk bölge ofisini İstanbul'da açtı! OECD Genel Sekreteri CNN TÜRK'e konuştu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu "İktisadi İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı" OECD dünyadaki ilk bölge ofisini Türkiye'de açtı. Genel Sekreter Mathais Cormann Türkiye'nin teşkilat için önemi ve İstanbul merkezli ofisin faaliyetleri hakkında CNN TÜRK'e konuştu. Hilken Doğaç Boran ve Yasin Kamaloğlu'nun özel röportajı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu "İktisadi İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı" dünyadaki ilk bölge ofisini Türkiye'de açtı. Açılışı Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve OECD Genel Sekreteri Mathais Cormann yaptı. Cormann, Türkiye'nin teşkilat için önemi hakkında CNN TÜRK ekibinden Hilken Doğaç Boran ve Yasin Kamaloğlu'na konuştu.

  DEPREM FACİASIYLA BAŞLAMAK İSTİYORUM. TÜRKİYE YÜZYILIN EN KÖTÜ AFETİNİ YAŞADI. OECD BU SÜREÇTE NASIL YARDIMLARDA BULUNDU? EKONOMİK TOPARLANMANIN YOL HARİTASI NASIL OLACAK?

  Bu yıkıcı felaketin ardından, depremzede yakınlarıyla birlikte yas tutmayı sürdürüyoruz. Kalbimiz dünyanın her yerindeki Türklerle. Burada ciddi bir uluslararası finansal yardım akışı gördük. Şu ana kadar 190 milyon dolarlık destek geldi. Bu çok önemli. Bunun yarısından fazlası OECD’nin Kalkınma Yardımları Komitesi DAK’ın üyelerinden geldi. OECD olarak, kurucu ülkelerimizden ve değerli üyelerimizden Türkiye ile, finansal desteğin doğru şekilde kullanıldığından emin olmak için elimizden gelen desteği yapmaya, birlikte çalışmaya hazırız. Türkiye’deki yetkili kurumlarla çalışmayı sürdüreceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OECD ilk bölge ofisini İstanbulda açtı OECD Genel Sekreteri CNN TÜRKe konuştu

  OECD’NİN İLK BÖLGESEL MERKEZİNİ İSTANBUL’DA AÇTINIZ. TÜRKİYE’Yİ SEÇMENİZİN SEBEBİ NEDİR? BU OFİS, TÜRKİYE VE OECD İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRME YÖNÜNDE NASIL FAYDA SAĞLAYACAK?

  Türkiye ve özellikle İstanbul oldukça çok stratejik bir konuma sahip. Türkiye, Avrupa ve Asya arasında bir köprü. İstanbul, Avrupa’yı, Asya’yı ve Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu birbirine bağlıyor. Bunların hepsi, OECD faaliyetleri açısından çok önemli. Çünkü dünya çapında daha iyi yaşamlar için daha iyi politikalar sağlamayı hedefliyoruz. Bu merkez üzerinden bu bölgelerde iş birliğini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca günümüzün sorunlarıyla baş edebilmek için en iyi uygulamaları ve en iyi politikaları teşvik etmek istiyoruz.

  BM YAKIN ZAMANDA YENİ BİR İKLİM RAPORU VE BERABERİNDE BİR UYARI YAYINLADI. GENEL SEKRETER ANTONİO GUTERRES, “İKLİM BOMBASI ÇALIŞIYOR” DEDİ. OECD OLARAK İKLİM KRİZİYLE MÜCADELEDE KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ? TÜRKİYE’NİN ROLÜ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İklim krizi çok acil ve bunu hızlı ve etkili biçimde çözmemiz çok önemli. İyi haber şu: Dünya çapında birçok ülke net sıfır salınıma ulaşma hedefi koydu. Türkiye de bu ülkelerden biri. Buradaki önemli husus şu: Ülkelerin münferit çabaları, küresel çapta etkili olmalı. Dünyanın bir noktasında alınan önlemler yüzünden, karbon salınımına yol açan faaliyet ve istihdamın başka bir noktaya taşınması işe yaramaz. Hatta ekonomik çıktıya göre bu salınımları artırabilir bile. Yani bize daha fazla küresel iş birliği gerek.

  OECD ilk bölge ofisini İstanbulda açtı OECD Genel Sekreteri CNN TÜRKe konuştu

  Dünyanın farklı noktalarındaki ülkelerin salınım azaltma hedeflerine ulaşma yolları konusunda karşılıklı anlaşma lazım. OECD burada devreye giriyor. Küresel iş birliğini ve koordinasyonu artırmak için arabuluculuk yapabiliriz. Bunu da veri ve bilgi paylaşmıyla başarabiliriz. Kanıta dayalı müşterek eğitimlerle başarabiliriz. Kapsayıcı ve çok taraflı diyalog için bir platform sağlayabiliriz. Gelişmiş yükselen piyasalarla, gelişmekte olan ekonomileri bir araya getirebiliriz. Tek ve herkesin eşit olduğu bir masada toplayabiliriz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Burada ülkelerin münferit salınım azaltma adımlarının küresel etkilerini nasıl en iyi şekilde yönetebileceğimizi konuşabiliriz. Bunu başka alanlarda yaptık. Böyle kapsayıcı ve çok taraflı arabuluculuk işleri konusunda sağlam bir karnemiz var. Türkiye de bu görüşmelerin, bu projenin kalbinde bulunuyor. Bu önemli projeyi yürütürken Türkiye’nin devamlı desteğini de iple çekiyoruz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow