hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öğrencilere "burs" tuzağı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Dolandırıcılar bu kez burs arayan öğrencileri gözüne kestirdi. Sahte hesaplarla burs vereceğini söyleyen dolandırıcılar, öğrenciye önce hesap açtırıyor sonra ödeme istiyorlar. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Emel Telli'nin haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolandırıcılar farklı yöntemler ortaya çıkartıyorlar. İşte bu yöntemlere bir yenisi daha eklendi. Hedef bu kez öğrenciler oldu ve ‘burs’ vaadiyle ağlarına düşürdüler. Ceplerindeki paralara göz diktiler.

  Aldığı bursla geçinemeyenler öğrenciler ise yeni kaynaklar araştırıyor. Bu durum da dolandırıcıları harekete geçiriyor. Bir diğer yöntemleri ise öğrenciye bir hesap numarası yollanıyor ve ‘hesabınızın aktif olması için para yollayın’ deniliyor. 50 TL’den 250 TL’ye kadar değişen tutardaki paraları aldıktan sonra ortadan kayboluyorlar.

  ÖĞRENCİ BU TUZAĞA DÜŞMEMEK İÇİN NE YAPMALI?

  Siber Güvenlik Uzmanı Gökhan Say, “Tanıdığınız kişilerden, saygın şirketlerden hatta polis kamu görevlilerindenmiş gibi birtakım bilgilerle de size gelebiliyorlar. Banka hesaplarınızı ele geçirebilirler, sizin adınıza hesap açıp sizi suçlu durumuna düşürebilirler. Şüphe duyup duymayacaklarını anlamak için internette araştırma yapsınlar. O sosyal medya hesaplarını incelesinler. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow