Öğrencilere vergisiz cep telefonu

Öğrencilere vergisiz cep telefonu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Cep telefonu ve bilgisayar almak isteyen öğrencilerden bir defaya mahsus olmak üzere vergi alınmayacak. Uygulama henüz yürürlüğe girmedi. Çalışmalar devam ediyor. Vergisiz telefon fiyatları ne olacak? Ayrıntılar neler? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Ümit Uzun, Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öğrencilerin vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alabilmesi için çalışmalar sürüyor. Uygulama, üniversite öğrencilerini kapsıyor ve yalnızca bir defaya mahsus.

Öğrencilere vergisiz cep telefonu

Uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram, “Neredeyse yüzde 50 daha avantajlı bir şekilde telefon ve tabletleri alabilecekler. TRT payı var yüzde 10'luk, ÖTV payı var yüzde 50, KDV payı var yüzde 18. Yani toplamda vergiler örnek vermek gerekirse 28 bin liralık bir cep telefonu üzerinde 12 bin 273 liralık bir vergi söz konusu. Öğrencilerimiz, gençlerimiz eğer bu kanun yasalaşırsa 25 bin liralık cep telefonunu 12 bin 273 liraya almış olacaklar” ifadelerini kullanırken, öğrenciler için bir de gençlik kartı projesi var. “Kültürel sosyal aktivitelerde bu kartı kullanarak ücretsiz veya indirimli bir şekilde faydalanmasını sağlayacak. Bu aile gençlik bankası kapsamında burada elde edilen gelirle karşılanacak.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber