Öğretmenlere kariyer sınavı

Öğretmenlere kariyer sınavı

Çok tartışılan öğretmenlik kariyer basamakları sınavında geri sayım başladı. Sınav iptal edilecek mi tartışmaları sürerken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sınav öncesi son değerlendirmeleri yapmak için 81 ilin milli eğitim müdürleriyle bir araya geldi. Bakan Özer, bu görüşmeyle de sınavın iptal edilmeyeceği mesajını vermiş oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aylardır tartışılan, hatta Anayasa Mahkemesinin gündemine taşınan kariyer basamakları sınavı haftasonu yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 19 Kasım'daki sınav öncesi son değerlendirmeleri yapmak için 81 ilin milli eğitim müdürleriyle bir araya geldi. Video konferans yönetimiyle yapılan toplantıda Bakan Özer, sınav süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Özer, sınav kitapçıklarının tüm illere sorunsuz bir şekilde ulaştırıldığını belirtti ve “Baskı ve sevk sürecinde herhangi bir problem yaşamıyoruz. Sınava ilişkin hiçbir eksiğimiz yok” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek öğretmenlik kariyer basamakları sınavı için 70 bin kişi görevlendirildi. Sınav sabah saat 10'da, tek oturum şeklinde olacak. 81 ilde, bin 489 okulda ve 28 bin 650 salonda gerçekleştirilecek. Sınavda adaylara 100 soru sorulacak ve sınav süresi, 150 dakika olacak. Adayların saat 9.30'da sınava katılacakları binada hazır bulunmaları gerekiyor. Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı sınavda, her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak. Sınav sonuçları ise, 12 Aralık 2022 'de ilan edilecek.

Adalet Bakanlığı bütçesinde mahkeme basma polemiği

Adalet Bakanlığı bütçesinde mahkeme basma polemiği