Okullarda yapay zeka dersi

Okullarda yapay zeka dersi

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaokullarda ‘Yapay Zeka Uygulamaları’ dersinin müfredatını hazırladı. 7'nci ve 8'inci sınıflarda verilecek olan yapay zeka uygulamaları dersinde, öğrencilerin yapay zeka problemlerinin çözümü için blok tabanlı program geliştirme ortamlarından en az birini öğrenmeleri hedeflendi. Müfredatın içeriğinde neler var?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Yapay zeka artık ortaokullarda ders olarak anlatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokullarda ‘Yapay Zeka Uygulamaları’ dersinin müfredatını hazırladı.

Öğrencilerin, bu teknolojiyi amaca uygun ve etkili bir şekilde kullanmaları amaçlandı. Dersin müfredatında, öğrencilerin yapay zeka problemlerinin çözümü için blok tabanlı program geliştirme ortamlarından en az birini öğrenmeleri hedeflendi.

Yapay zeka uygulamaları dersi yedinci ve sekizinci sınıflar için hazırlandı. Derste öğrenciler, günlük hayatta karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin yapay zeka uygulamaları geliştirecek. Sadece teorik bilgiler değil, uygulama geliştirmeleri için uygun ortamlar da oluşturulacak.

Yapay zeka uygulamaları dersinin öncelikle bilişim teknolojileri sınıfında veya etkileşimli tahta üzerinden uygulamalı biçimde yürütülmesi bekleniyor.

Uygulama aşamasında da her öğrenciye en az bir uygulama yapabileceği fırsat sunulacak. Öğretmenler, keşfetme, sorgulama, argüman oluşturma, farkındalık geliştirme, sorumluluk alma ve ürün tasarlama süreçlerinde öğrencilere rehberlik edecek.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ders iki düzeyde verilecek. Birinci düzeyde, ‘yapay zekaya giriş, yapay zekanın kullanım alanları ve alt boyutları, yapay zeka ve etik, yapay zekanın önemi, blok tabanlı geliştirme ortamları, blok tabanlı örnek proje geliştirme’ olmak üzere 6 ünite var.

İkinci düzeyde ise “makine öğrenmesi ve örüntü tanıma, yapay sinir ağları, bulanık mantık, blok tabanlı ortamda örnek projeler geliştirme” gibi konular yer alıyor.

Yapay zeka uygulamalarında etik kavramı da çok tartışılıyor. Bu kapsamda da, öğrencilerin bu teknolojileri etik ilkelere uygun kullanmaları hedefleniyor.

Yapay zeka ve etik dersinde, etik ihlalleri örnekler üzerinden açıklanacak, ihlallere karşı bilişim güvenliği ilkeleri uygulamalı olarak gösterilecek.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow