Olası İstanbul depreminde tahliye planı

Olası İstanbul depreminde tahliye planı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye'yi sarsan depremlerin ardından, olası Marmara depremi için İstanbul mercek altına alındı. Peki İstanbul, beklenen Marmara depremine nasıl hazırlanıyor? Tahliye planları neler? CNN TÜRK Muhabiri Gaye Sude Kayışlı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahramanmaraş ve Hatay’daki büyük depremlerde binalar yıkıldı. Binlerce kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Şimdi de gözler Marmara Bölgesi’ne çevrildi. Beklenen büyük İstanbul depremi için harekete geçiliyor.

Olası İstanbul depreminde tahliye planı

Peki olası bir Marmara depreminde nasıl bir tahliye çalışması yapılacak? Tahliye planı ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Deprem anında yönetimi önemli. 2019'un sonlarında İçişleri Bakanlığı’mız 81 ile genelge gönderdi. Bir deprem anında trafik, lojistik, birçok dalda bunun nasıl yönetileceğine dair plan yaptık. Yani yolların açık tutulması, hangi yolun açık olduğunu bilmemiz lazım. Burada haberleşmenin kesileceğini bilerek sms mesajları ile her bir yeri görevlendirmemiz lazım. Mesela İstanbul’da Barbaros Bulvarı’nda hangi ekip gelecek? Polisler güvenliği sağlama açısından anında konuşlanıyorlar ve biz sürekli ekipleri güncelleyeceğiz. Yolların açık tutulmasını sağlayacağız. Biz İstanbul'daki yolların durumunu biliyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki bütün viyadüklerde, köprülerde kasisler yaptırıldı. Bunun için güçlendirmeler oldu. 9 büyüklüğündeki depreme göre tasarlanmış, testler yapılmış. Deprem anında hangi ilçelerde ne hasar geleceğini şimdiden biliyoruz. Kurtarma ekiplerinin nereye gideceğini ilçeler olarak biliyoruz. Hava yolu ile gelecek olanlar var. Denizden de hem hastane olarak hem de bu tahliyelerin yapılması ve denizden gelen insanların kavuşturulmasını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber