Ombudsmanlığın 2020 hedefi

Video: Ombudsmanlığın 2020 hedefi

Kamu baş denetçisi Şeref Malkoç, 2019 yılında kamu kurumlarının işleyişiyle ilgili 21 bin şikayet geldiğini, yıl boyunca verdikleri kararların bu sayının üzerine çıktığını söyledi. Tavsiye kararlarına kamunun uyma oranının yüzde 75'e ulaştığını anlatan malkoç, 2020'yi iyi yönetim ilkeleri yılı ilan etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Kamu baş denetçisi Şeref Malkoç 2020 hedeflerini böyle özetledi. Amaç, kanuna uygunluk, eşitlik, kamu çalışanlarının tarafsız, dürüst, nezaketli davranması gibi uluslararası ilkeleri daha çok gündeme getirmek ve idareden kaynaklı sorunları azaltmak.


Kamu denetçiliği kurumu, yani ombudsmanlık, 2019 yılında devletin işleyişiyle ilgili olarak vatandaşlardan 20 bin 968 şikayet aldı. Önceki yıldan kalanlarla birlikte 21170 başvuruyu karara bağladıklarını belirten malkoç, hak arama kurumlarının daha etkin işlemesi gerektiğini söyledi Malkoç, kuruluşundan bugüne 7 yıl geçen ombudsmanlığın verdiği tavsiye kararlarına idarenin uyma oranının yüzde 75'e çıktığını söyledi.


Kamu denetçiliği kurumu, idarenin işlemleriyle ilgili şikayetleri inceliyor ve devlet kurumlarına uyarılarda bulunarak sorunun çözülmesini istiyor. İdari yargıya başvurma süresi 60 gün. Ancak bu süre içinde şikayet kamu denetçiliği kurumuna iletilirse, yargıya başvurma süresi ombudsmanlık karar verene kadar yani altı aya kadar uzuyor.
 
 
 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS