hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öne çıkan tarih 4-5 Kasım! CHP kurultay tarihi için gözler parti meclisinde

  CHP’de il kongreleri sürüyor. Bir yandan da büyük kurultay tarihinin ne olacağı merak ediliyor. Bunun için gözler salı günü toplanacak Parti Meclisi’nde olacak. CHP’de, kasım ayının ilk haftası yapılması beklenen 38. Olağan Kurultay'ın tarihi salı günü Parti Meclisi’nde kesinleşecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP’nin geçtiğimiz günlerde başlayan il kongreleri takvimi devam ediyor. CHP’de şu ana kadar 16 il başkanı belirlendi. Bu hafta sonu yapılacak kongrelerde 16 il başkanı daha belirlenecek. İl kongreleri sürüyor ama bir yandan da büyük kurultayın tarihinin netleşmesi bekleniyor.

  Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması planlanan kongre takvimi çerçevesinde 81 il başkanının yanı sıra 1370 kurultay delegesi de belirlenmiş olacak.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında pazartesi günü Merkez Yönetim Kurulu, salı günü ise Parti Meclisi Toplantısı yapılacak. Parti Meclisi'nde 38. Olağan Kurultay'ın tarihinin netleşmesi bekleniyor. Kurultay tarihi için geçtiğimiz hafta yapılan MYK’da 4-5 Kasım tarihinin önerilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

  CHP’de büyük kurultaydan iki hafta sonra da tüzük kurultayının yapılması bekleniyor. Tüzük kurultayında, parti tüzüğünün çağdaş hale getirilmesine yönelik değişiklikler ele alınacak. Yeni tüzükte, milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi, milletvekillerine dönem sınırı getirilmesi, yüzde 50 cinsiyet kotası uygulaması, 60 olan Parti Meclisi üyesi sayısının artırılması gibi değişiklikler bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Büyük kurultay öncesinde, 22-23-24 Ekim’de milletvekillerinin Sapanca’da kampa girmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı kampta, yerel seçim hazırlıkları ve kurultaya ilişkin değerlendirmelerde bulunulacak. Yerel seçimlerde ittifak yapılıp yapılmaması konusu da milletvekillerinin görüşüne sunulacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow