Organ mafyasının akraba oyunu

Organ mafyasının akraba oyunu

Farklı ülkelerden böbrek bağışçısı ve nakil ihtiyacı olanları Türkiye’de buluşturan Ürdünlü organizatör, 15 bin dolara aldığı böbreği, 65 bin dolara sattı. Naklin yapılabilmesi için de birbirlerini tanımayan bu iki kişiyi akraba olarak tanıttı. Bu kirli ticaret, organ etik kurulu toplantısında ortaya çıktı. Detaylar, Mustafa Berber ve Arda Sevimli'nin özel haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Organ nakli ihtiyacı olanlarla organını satmak isteyenleri buluşturdu. 15 bin dolara aldığı böbreği 65 bin dolara sattı. Yaptığı oyun polisin dikkatinden kaçmadı ve yakalandı. Ülkelerinde akraba dışı organ nakli olamayanları sosyal medyadan bulan yabancı uyruklu organizatör, sosyal medyadan ağına düşürdüğü böbrek nakli bekleyen kişiyi Türkiye’ye davet etti. Maddi sorunlar yaşayan kişiyi de böbreğini satması için ikna etti. Bir böbrek için 15 bin dolar verdi. nAma nakil bekleyen kişiden 65 bin dolar aldı.

Nakil için organ etik kurulunun onayının alınması gerekince bir senaryo ve sahte belgeler hazırlandı. Ürdün vatandaşı olan bağışçı ve İsrailli nakil olacak kişi sanki akraba gibi kurulun önüne çıktı. Senaryo üzerine anlattıkları akrabalık ilişkisinde tutarsızlık vardı. Bu kez de devreye geçmiş döneme ait olduğu iddia edilen fotoğrafları girdi. Kurul üyeleri dosyadaki fotoğrafları inceledi. O fotoğraflar polise teslim edildi. Kriminal ekibinin yaptığı incelemede fotoğrafların montaj olduğu tespit edildi. Ankara Emniyeti Göçmen Polisi devreye girdi. Organizatör, bağışçı ve nakil bekleyen 3 yabancı uyruklu gözaltına alındı. Emniyet sorgularının ardından da savcılığa sevk edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı