Oyuncaklı şekerli gıdalara takip

Video: Oyuncaklı şekerli gıdalara takip

Sağlık Bakanlığı çocuklarda obezitenin haritasını çıkardı. Rapor haline getirilen çalışma meclis obezite ile mücadele alt komisyonunda sunuldu. Sunum sırasında sürpriz yumurta gibi içinde oyuncak gizli çikolatalı şekerli yiyecekler tartışma konusu oldu.

Sağlık Bakanlığı çocuklarda fazla kilo ve obezitenin Türkiye haritasını çıkardı.


Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışma, TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu'nda da sunuldu. Toplantının tartışma konusu, çocukların ilgisini çekmek için oyuncaklarla birleştirilen, daha çok sürpriz yumurta olarak bilinen çikolatalı yiyecekler oldu.


Tarım Bakanlığı yetkilileri sürpriz yumurtalar gibi oyuncak ve çikolatanın birleştirilerek tüketime sunulmasının obeziteyi tetiklediğini ve bu tür gıdaların satışının engellenmesi gerektiğini söyledi.


Ticaret Bakanlığı yetkilileriyse önlem olarak, bu ürünlerin gıda değil oyuncak statüsünde değerlendirilebileceğini ve vergisinin arttırılabileceğini önerdi.


Eğer Ticaret Bakanlığı yetkililerinin bahsettiği KDV değişikliği yapılırsa sürpriz yumurtaların yüzde 8 olan vergisi yüzde 18 olacak. Fiyatları yükselecek.


Komisyonda Sağlık Bakanlığı raporunu, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doçent Doktor Nazan Yardım sundu.


Rapora göre, Türkiye genelinde 10 - 18 yaş aralığındaki çocuklardan yüzde 9'nun şişman yüzde 18.3'ünün ise fazla kilolu olduğu belirlendi.


Batı illerindeki çocukların Doğu ve Güneydoğu illerindeki çocuklara göre daha şişman veya fazla kilolu olduğu tespit edildi.


İlkokulda her dört çocuktan, ortaokulda her üç çocuktan ve lisede her beş çocuktan birinin obez olduğu tespit edildi.


Komisyon, uzman ve yetkili görüşlerini alarak çalışmalarına devam edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS