Özdağ'ın desteğine HDP’den durum değerlendirmesi

Özdağ'ın desteğine HDP’den durum değerlendirmesi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ buluşması altılı masadaki partilerin de gündemindeydi. Görüşme sonrası çıkan mutabakat metnine hem altılı masa bileşenlerinden hem de Kılıçdaroğlu’na ilk turda destek veren HDP’den tepki geldi. HDP ve Yeşil Sol Parti, 2. turdaki nihai kararı bugün açıklayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın destek açıklaması sonrasında o desteğe ilişkin çok tartışılan iki partinin 7 maddelik ortak mutabakat metnine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilk turda destekleyen partilerden tepki geldi.

Ortak mutabakat metninde kayyım uygulamasının süreceğine dair ifadelerin yer almasının ardından gözler, CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyareti sırasında kayyım kaldırılacak mesajı verdiği HDP’ye çevrildi.

Eski HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu'ndan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Katırcıoğlu, “Beyefendi bir de kayyım yetkisi istiyormuş. Kusura bakmayın ama böyle bir ittifakın adayına oy vermemiz mümkün değil. Aklınızı başınıza alın. Böyle çapsız adamlarla anlaşmaya çalışmak Kılıçdaroğlu’nu çapsız kılar. Bizden söylemesi” ifadelerini kullandı.

HDP ve Yeşil Sol Parti, Kılıçdaroğlu-Özdağ anlaşması sonrası durum değerlendirmesi için toplantı yaptı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada protokolde yer alan kayyımla ilgili belirlemelerin evrensel demokratik ilkelere aykırı olduğu ve nihai kararın yarın açıklanacağı belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada protokolde yer alan kayyımla ilgili belirlemelerin evrensel demokratik ilkelere aykırı olduğu ve nihai kararın bugün açıklanacağı belirtildi.

Zafer Partisi ile yapılan görüşme ve mutabakat metni sürecinde CHP’nin ittifak ortakları yer almadı. Cumhurbaşkanlığı yarışı için Kılıçdaroğlu’nun destek arayabileceğine işaret ettiler.

O GÖRÜŞME VE MUTABAKAT METNİ İÇİN NELER SÖYLENDİ?

Görüşme başlamadan önce Ümit Özdağ'ın attığı bakanlık paylaşımı için. DEVA Partisi Kurucusu Tunahan Elmas, “Milyonlarca masuma cehennemi vadeden bir cennet bana lazım değil. Kazanmak için her yolu mübah görenlere girdikleri yolda başarılar dilerim” paylaşımı yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, "Özdağ günün şakasını yapmış sanırım. Millet İttifakı, göç ve sığınmacı problemini çözmeyi taahhüt etmiştir. Kazanmak için her yol mübah değildir” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “CHP’nin görevlendirmeyi aldığı bakanlıklarda kimi belirleyecekleri onların kararı. Kılıçdaroğlu İçişleri Bakanlığı için Ümit Özdağ'ı uygun gördü ise ben saygı duyarım.” ifadelerini kullandı.

CHP’den Özdağ’ın bakanlık çıkışına ilişkin Parti Sözcüsü Faik Öztrak açıklama yaptı ve “Kemal Kılıçdaroğlu Bakanlar Kurulu’nu, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin liderleriyle yapacağı görüşmeler sonrasında belirleyecektir. Özdağ ile görüşmesinde bakanlık konusu zaten gündeme gelmemiştir.” sözlerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber