hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Özel güvenliğe tek tip kıyafet

  KAYNAKCNN TÜRK

  Bakanlıklarda, hastanelerde ve belediyelerde kısacası kamuda görev yapan özel güvenlik görevlileri, 15 Eylül'den bu yana tek tip kıyafet giymek zorunda. Peki, özel güvenlik kıyafetleri nasıl olacak? Zorunluluk özel sektörü de kapsayacak mı? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  27 ana başlıkta özel güvenliklere ilişkin kanun ve uygulamalar belirlendi. Kamu binaları, alışveriş merkezleri, metro ve pek çok farklı alanda görev yapan özel güvenlik personeli için 3 yıllık çalışma sonrasında özel güvenlik hizmetleri birleştirilmiş genelgesi yayımlandı. O genelge içerisinde en dikkat çeken ise özel güvenliklerin giyeceği kıyafetler. Bundan sonraki süreçte kamu kurumunda görev yapan özel güvenlikler tek tip üniforma giyecekler.

  Genelgede yer alan tek tip kıyafet maddesi içeresinde, güvenlik görevlilerin ayakkabıdan yağmurluğa, takacakları şapkadan üniforma üzerindeki özel güvenlik logosuna kadar standartlar belirlendi. Özel güvenliklerin üniformasında sadece özel güvenlik logosu yer almayacak, çalıştıkları kurumun logosu da yine kıyafette olmak zorunda olacak.

  Peki, özel sektörde görev yapan güvenlik şirketleri... Onlar belirlenen tek tip kıyafeti giymek zorunda değil ancak standart özel güvenlik logosu onlar için de geçerli olacak.

  2020 yılının haziran ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun duyurduğu ve 15 Eylül tarihi itibari ile zorunlu hale gelen kıyafetler yaklaşık bir yıldır kullanılıyor. Bundan sonraki süreçte ise genelgedeki kriterlere uymayan firmalara denetimlerde cezai işlem uygulanabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow