Özgür Özel'den erken seçim yorumu: "MHP'nin İYİ Parti korkusu..."

Video: Özgür Özel'den erken seçim yorumu: "MHP'nin İYİ Parti korkusu..."
<a class="in-news-link" href="/chp" target="_blank" title="CHP haberleri">CHP</a> Grup Başkanvekili Özgür Özel, <a class="in-news-link" href="/mhp" target="_blank" title="MHP haberleri">MHP</a> lideri Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısını CNN TÜRK'te değerlendirdi. Özel, Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısını "MHP'nin kendi özgül koşullarından, İYİ Parti korkusundan belirlediği özel bir tarih olarak anlaşılabilir" diyerek yanıtladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısını CNN TÜRK'te değerlendirdi. Özel, Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısını "MHP'nin kendi özgül koşullarından, İYİ Parti korkusundan belirlediği özel bir tarih olarak anlaşılabilir" diyerek yanıtladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, canlı yayına katılarak CNN TÜRK Ankara Haber Müdürü Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. 

 

CHP'li Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Erken seçim istemek vatan hainliğidir" sözleri ve Bahçeli'nin 3 Nisan'daki "zamanında seçim" vurgusunu hatırlatarak "14 günde ne değişti ve değişen bir şey varsa ittifak ortağına neden söylemedin ya ittifak çatırdıyor o zaman noktada virgülde mutabakat olmadan ayrılmayanlar seçim tarihinde ayrılıyor. Ya da Semih Yalçın'ın söylediği gibi "Danışıklı döğüş yapmıyoruz..." Geçmişte yapmadılar mı? Yaptılar. Geçmişte ittifak yaptıklarını söylemiştik, bize ağız dolusu hakaret ettiler. Gelinen nokta ortada" dedi. 

"Anlaşma yoksa büyük bir çatırdama vardır"

Özel, AK Parti ile MHP'nin anlaşmış olup olmadıkları sorusunu da şöyle yanıtladı: "Anlaşmış olmaları kuvvetle muhtemeldir. MHP'nin lider kadrosuna bu görev verilmiş olabilir. Anlaşma yoksa büyük bir çatırdama vardır, oturup dertlerine yansınlar. Bizim onların ittifaklarına bel bağlayacak halimiz yok. Anlaşıp da böyle yaptılarsa MHP'nin yönetim kadrosundan bunu bekleriz."


Meral Akşener'den o iddiaya yanıt

MHP'nin İYİ Parti korkusu

Seçim tarihine dair çarpıcı bir değerlendirme yapan Özel "MHP'nin kendi özgül koşullarından, İYİ Parti korkusundan belirlediği özel bir tarih olarak anlaşılabilir. Seçim yasasına göre bir partinin seçime girebilmesi için 41 ilde örgütlenmesini tamamlaması ve ikinci kongresini yapmış olması lazım. O kongre 1 Nisan'da yapılmıştı, 6 ay eklerseniz 1 Ekim'den önce yapılacak herhangi bir seçime girememe ihtimali görünüyor. MHP böyle bir hesap içine girmiş olabilir.
Bu tenezzül meselesi. Bir partinin bir seçime girmemesini ümit ederek bir çaba içine girmeye tenezzül ederler mi? 80'den 40'a, 40'tan 30'lu milletvekillerine düşmüş, oyu yüzde 6'lara düşmüş, her geçen gün güneşteki buz gibi eriyen bir partinin nelere tenezzül ettiğini görürseniz bunlara çabalayabilirler" diye konuştu.

Seçim için CHP'nin ittifak ihtiyacı olmadığını belirten Özel "İster 3 Kasım'da olsun ister 26 Ağustos'ta, biz ilk seçimde bunları göndereceğiz" dedi.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS