hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Petrol üretiminde 32 yılın zirvesi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye yaptığı keşiflerle petrol üretimini artırdı. Günlük 70 bin varil petrol üretimi ile 32 yılın zirvesi görüldü. Hedef, dışa bağımlılığı azaltmak için bu yıl günlük 90 bin varil petrol üretimine ulaşmak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son yapılan keşifler sonrası Türkiye’nin petrol üretimi arttı. Günlük 70 bin varil petrol üretimi ile 32 yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı.

  Bir yandan Karadeniz’den doğal gaz çıkartılırken, bir yandan da karada petrol arayışı sürüyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı art arda keşiflere imza atıyor.

  Son olarak Cudi Gabar bölgesinde Şehit Aybüke Yalçın-1 Kuyusunda yaklaşık 1 milyar varil petrol keşfedilmişti. Keşfedilen petrol TPAO’nun günlük üretimine de yansıdı. TPAO sosyal medya hesabından 32 yılın en yüksek günlük petrol üretimi yapıldığını belirtti. Buna göre, günlük petrol üretimi 70 bin 76 varile ulaştı. Hedef yıl sonunda 90 bin varil üretime ulaşmak.

  Şu anda Türkiye’nin üretim kapasitesi ile günlük tüketimin yüzde 10'u üretiliyor. Üretim rakamlarının artması ile dışa bağımlılığın azaltılması bekleniyor. Bu kapsamda arama çalışmaları devam edecek. Sadece Şırnak’ta 20, ülke genelinde ise 200 sondaj yapılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  6 milyar doları aşkın cirosu ile Türkiye’nin enerji markası olan TPAO yurt içinde ve dışında yapacağı çalışmalarla kazancını da artıracak.

  Ayrıca Karadeniz’deki çalışmalar da hızlanarak sürüyor. Karadeniz'de bulunan ve ulusal sisteme bağlanan doğal gaz sayesinde mayıs ayında tüm aboneler doğal gaz ücreti ödemezken bundan sonraki süreçte de 12 ay boyunca 25 metreküplük doğal gaz hanelere ücretsiz verilecek.

  Bunun yanı sıra sondaj ve sismik araştırma gemileri de yeni keşifler için Karadeniz’de mesai yapmaya devam edecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow