Petrol ve doğalgaz yüksek okulu: Sondaj için nitelikli personel burada yetişiyor

Petrol ve doğalgaz yüksek okulu: Sondaj için nitelikli personel burada yetişiyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Karadeniz gazının Filyos’ta devreye alınmasının ardından nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere geçen yıl Zonguldak Çaycuma’da deniz teknolojileri bölümü açıldı. Bu okul özellikle sondaj çalışmalarında görev alacak teknikerleri yetiştirecek.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Karadeniz gazı Filyos’ta devreye alındı. Geçen yıl Türkiye’nin ilk petrol ve doğalgaz temalı meslek lisesinde eğitim ve öğretim başladı. Eğitim hayatının ikinci yılında olan Çaycuma Meslek Yüksekokulu açık deniz teknolojileri bölümü yükseköğretim kurumları sınavlarının ardından yeni öğrencilerini bekliyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan üniversitede İngilizce hazırlık sınıfıyla birlikte 3 yıllık eğitim süreci var.

Eğitimlerin ardından petrol ve doğal gaz sondajlarında yerli ve milli ara eleman temini sağlanmış olacak.

Program kapsamında öğrencilere hem burs hem de iş imkanı sağlanıyor. 60 kişilik kontenjanın bulunduğu program sonucunda öğrenciler tekniker olarak meslek hayatlarına başlayacak. Maaşları ise bir mühendis maaşı düzeyinde, 23 bin TLden başlayacak.

Programı başarıyla bitirenlerin Türkiye Petrolleri Anonim ortaklığının yanı sıra yurt dışındaki petrol şirketlerinde de çalışma imkanları olabilecek.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow