hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Peygamber mozaikleri ortaya çıktı

  İstanbul Fatih’te bulunan Molla Gürani Camii'nin kubbesindeki sıvalar söküldü. 700 yıllık peygamber mozaikleri yeniden gün yüzüne çıkarıldı. CNN TÜRK istihbarat şefi Nihat Uludağ’ın özel haberini kameraman Hilmi Yaşa ve Ahmet Akpolat görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fatih Sultan Mehmet Han zamanında camiye çevrildi. 181 yıl önce üzerleri sıva ile kapatıldı. Tarihi Molla Gürani Camii'nin kubbelerindeki 700 yıllık eşsiz peygamber mozaikleri yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü yaklaşık 800 yıllık tarihi camide restorasyon çalışması başlattı. Dış Narteksin kubbelerindeki mozaiklerin üzerleri itinalı biçimde temizlenerek açıldı.

  Sekiz dilimli kubbenin merkezinde bulunan mozaiğin ortasında Hz. Meryem ve kucağında ise Hz. İsa bulunuyor. Kenarlarında ise Tevrat’ta geçen peygamberlerin tasvirleri yer alıyor.

  Restorasyonda tarihi caminin çatısından zeminlerine kadar her yeri aslına uygun bir yenilendi. Camiye ait sorunlu olan sütunlara paslanmaz çelikten kuşaklama yapıldı.

  Molla Gürani Camii, İstanbul’da Ayasofya, Kariye ve Fethiye camilerinden sonra Bizans döneminden kalma mozaiklere sahip dördüncü yapı olma özelliğine sahip.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow