Pitbull'lar neden saldırıyor? Uzmanı CNN TÜRK'e anlattı

Pitbull'lar neden saldırıyor? Uzmanı CNN TÜRK'e anlattı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Geçtiğimiz günlerde hepimiz aynı görüntüleri izledik ve içimiz acıdı. Pitbull cinsi köpeğin önüne atılan hamile kediden ve kedinin ölümünden söz ediyoruz. Cinsin aslında Türkiye'de yetiştirilmesi yasak. Peki, pitbull cinsi köpekler neden bu tür olaylarla gündeme geliyor? Aslında karakter yapıları nasıl? CNN TÜRK muhabiri Zeynep Timurlenk ve kameraman Serdar Çetin uzmanına sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Görüntüsüyle, hareketliliğiyle ve gündeme gelen saldırı haberleriyle korku salıyorlar. Türkiye'ye getirilmeleri, yetiştirilmeler, evlerde beslenmeleri yasak. Pitbull'lardan bahsediyoruz. Peki, aslında bu ırkın karakteri nasıl biliyor muyuz?

"ASLINDA KÖPEĞİN DOĞASI İYİ VE UYSAL"

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, konu ile ilgili "Karakter olarak oyuncu kendilerine güveni fazla, dominant eğitim alabilirliği yüksek olan ırklardan bir tanesidir. Bunu söyleyince belki herkes şaşıracak. Ama aslında köpeğin doğası insanlarla çocuklarla arası gayet iyidir. Genetik özellikleri bu" ifadelerini kullandı.

"HER CİNS ÜZERİNE BİR ŞEY ATILSA, ISIRIR"

Geçtiğimiz günlerde önüne hamile bir kedi atılan ve kedinin ölümüne sebep olan pitbull cinsi köpeğin görüntüleri büyük tepki çekmişti. O görüntülere bir uzmanın gözünden bakıldığında ise durum bambaşka. Paksoy bu görüntülere dair ise, "Ben orada şunu gördüm. Bu görüntüdeki köpeğin önüne ilk defa bir canlı atılmıyor. Çünkü çok hazırlıklı bir şekilde direk üstüne atlayıp etkisiz hale getiriyor. Ama zaten hangi köpeğin önüne o şekilde bir kedi veya cansız canlı bir şey atarsanız atın ilk tepkisi köpeğin ısırmak, almaktır" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"CANAVAR OLAN KÖPEK DEĞİL, SAHİBİ"

Yani, Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'a göre "canavar" olan pitbull değil, onları o hale getiren sahipleri.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA